'Türkiye Kendi Kuyusunu Kazıyor'

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici İzmir’de katıldığı panelde, Şırnak Belediyesi’nin tüm mahalle ve sokak adlarını Türkçe’den başka dile çevirdiğini belirterek, "Dilimiz egemenliğimizin kendisidir. O paylaşılmaya başlanmışsa, iki halklı, iki dilli, iki bayraklı bir oluşuma gidiyorsunuz demektir" dedi.

'Türkiye Kendi Kuyusunu Kazıyor'
 
Mustafa Destici, İzmir’de partisinin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ’Çözüm süreci mi bölünme süreci mi’ konulu panelin açılış konuşmasını yaptı. Armis Otel’de düzenlenen paneli, yaklaşık 200 kişi izledi. Bu konuyu, üç büyük ilin ardından Anadolu’nun tüm illerine giderek anlatacaklarını söyleyen Destici, ülkeyi yönetenlerin asıl gündem maddelerini konuşmak yerine Dersim, Amerika kıtasının keşfi gibi konuları tartıştığını kaydetti. Destici şöyle konuştu:
 
"Cumhurbaşkanı ’Filistin, Kudüs, Gazze hepimizin davası’ diyor. Bunu iç siyaset malzemesi yapmayın. Bizim söze karnımız tok. Ne sözler söylendi, ne işler yapıldı biliyoruz. İsrail ile ilişkileriniz ne durumda, tüm alışverişiniz devam ediyor mu biz buna bakarız. İktidar, ’Irak’ın kuzeyinde oldu bittiye izin vermeyeceğiz’ dedi. Peki ne oldu? Bu söz havada kaldı, uçtu. Başbakan Ahmet Davutoğlu Erbil’de Barzani ile birlikteyken ’İstanbul’un güvenliği neyse bizim için Erbil’in güvenliği odur’ anlamına gelecek sözler söyledi. Suriye’nin kuzeyi için de aynı şeyleri altı ay önce söyledi. PYD’nin geçici yönetim oluşturup üç kanton kurduğunda Türkiye’yi yönetenlerden aynı sözü duyduk. ’Oldu bittiye izin vermeyeceğiz’. ABD’ye yapılan bir ziyaretin sonrasında koridor açıldı ve peşmergeler geçti. PKK, PYD hepsi aynı, bunlar 21. yüzyılın eşkiya sürüleri. Cumhurbaşkanı ’PKK eşittir PYD’ diyor. O zaman neden koridor açıyoruz. Peşmergenin geçişi ile PKK’ye hizmet etmiş olmuyor muyuz? Türkiye Cumhuriyeti devleti, kendi eliyle kendi kuyusunu kazıyor" diye konuştu.
 
’DİL EGEMENLİĞİN KENDİSİDİR’
 
Destici, Hükümet’in çözüm ürecini millete anlatırkan ülkenin 30 yıllık terör belasından kurtulacağını, bölgenin huzura kavuşacağını öne sürdüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:
 
"Biz o zaman da dedik, ’Keşke PKK sınırlarımızın dışına çıksa, silah bıraksa, hiçbirimiz buna sırtımızı dönemeyiz, ama böyle olmayacak.’ Siz çekiliyor diyorsunuz ama bunlar çekilmiyorlar. Göstermelik. Bizim öngörümüz şu; ’Siz bu sürece devam ederseniz PKK meşrulaşacak’ dedik. Meşrulaştı. Almanya ve ABD, PKK’yı terör listesinden çıkarmayı konuşuyor. PKK diyor ki ’Hiç olmadığı kadar güçlendik.’ Demokratik özerkliği de fiili olarak bu süreçle gerçekleştiriyorlar. Hükümetin Bakanı, ’Bazı noktalarda alan hakimiyetini kaybettik’ diyor. Şırnak Belediyesi tüm mahalle ve sokak adlarını Türkçe’den başka dile çevirdi. Buna dünyanın hiçbir yerinde izin vermezler. İpsala’dan çık, İskeçe ve Gümülcine’de Türkler’in çoğunlukta olduğu yerlerde mahalle adlarını Türkçe göremezsin. Dilimiz egemenliğimizin kendisidir. O paylaşılmaya başlanmışsa iki halklı, iki dilli iki bayraklı bir oluşuma gidiyorsunuz demektir."
 
Panelde İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Burhan Özfatura, eski Cumhuriyet savcısı ve gazeteci Gültekin Avcı, BBP Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Orhan Kavuncu da görüşlerini dile getirdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER