Türk Zeytin ve Zeytinyağı Kanada'da Tanıtıldı

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Kanada’nın Montreal şehrinde 13-15 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenen SIAL Canada gıda fuarına katılarak, tanıtım faaliyetlerine devam etti.

Türk Zeytin ve Zeytinyağı Kanada'da Tanıtıldı
 
Kuzey Amerika’nın en büyük gıda fuarlarından biri olan SIAL Canada Fuarı’nda Türk zeytin ve zeytinyağı tanıtıldı. Gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Kadri Gündeş, fuara Amerika, Avrupa ve Asya’nın farklı ülkelerinden büyük firmaların katıldığını kaydetti. 60 ülkeden yaklaşık 850 firmanın ve yaklaşık 15 bin profesyonel ziyaretçinin katıldığı fuarda, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi standını, Kanada ve ABD’nin yanı sıra, Arjantin, Brezilya, Çin, İtalya, İspanya ve Irak gibi dünyanın dört bir yanından firmaların ziyaret ettiğini anlattı. Gündeş, Kanada’nın 2015 yılında toplam 220 milyon dolar tutarında zeytin ve zeytinyağı ithalatı gerçekleştirdiğini ve Türkiye için büyük potansiyel arz eden bu ülkedeki pazar paylarını arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.
 
SIAL Canada Fuarı’na Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi olarak bu sene ilk kez katıldıklarını belirten Mehmet Kadri Gündeş, "Uluslararası Zeytin Konseyi verilerine göre, Kanada’nın yıllık zeytinyağı tüketimi son 10 yılda 25 bin tonlardan 38 bin tona, sofralık zeytin tüketimi ise 20 bin ton civarlarından 30 bin tona çıktı. Yaklaşık yüzde 50 büyüyen bir pazar ve Türk zeytin ve zeytinyağı açısından çok büyük bir pazar potansiyeline sahip" diye konuştu.
 
Türkiye 2014-2015 sezonunda Kanada’ya 812 bin dolarlık zeytinyağı, 903 bin dolarlık sofralık zeytin ihrac etti.
 
SIAL Kanada Gıda Fuarı’nda ZZTK standını ziyaret edenler arasında, Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Toronto Ticaret Ataşesi Süleyman Canıdemir de yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER