Türk gemisine komşu kelepçesi

İzmirli işadamı Metin Akdurak’ın sahibi olduğu Ege Birlik’e ait gemi, Türkiye’de denize elverişlilik belgesini aldı. Buna rağmen Yunan yetkililer, hiçbir gerekçe göstermeden gemiye el koydu.

Türk gemisine komşu kelepçesi

Çeşme ile Yunanistan’ın Sakız Adası arasında sefer yapan Ege Birlik firmasına ait “Çeşme Ekspres” adlı gemi Sakız Adası’nda tutuklandı. Firmanın sahibi İzmirli işadamı Metin Akdurak, söz konusu geminin 20 yaşında olduğunu ve sadece Yunanistan-Türkiye arasında sefer yaptığını belirtti. Akdurak, “Bu gemiler her yıl denize elverişlilik belgesi için hem Türk tarafında, hem de Yunanistan tarafında sörvey tabir ettiğimiz kontrollere girer. Çeşme Ekspres’i kontrol zamanı geldiğinde geçen yıl boş olarak Sakız adasına sörvey için gönderdik. O zaman da tutukladılar. Gemi tekrar Çeşme’ye geldi ve sıkı bir kontrolden geçtikten sonra 16 Mart Cuma günü Türk sörveyinden geçerek onay aldı. Geçen çarşamba günü, sörvey sonrası ilk sefer için Sakız’a gitti. Hiçbir eksiği olmamasına rağmen tutuklandı” dedi.

Yunan gemisi kayırılıyor mu?
Yapılanlara bir anlam veremediğini, Sakız Adası’na daha fazla Türk turist gitsin diye geçen yıl 30 bin adet Türkçe rehber bastırdıklarını dile getiren Metin Akdurak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yunan yetkililerinin bu manasız tavırları akla tek bir soru getiriyor: Acaba hatta çalışan tek Yunan gemisi kayırılmak mı isteniyor? Böyle bir şeyin olabileceğine ihtimal vermek istemiyoruz.”
 
Gerekçe açıklanmadı
Çeşme Liman Başkanı Atilla Beyli de, Türk gemisi Çeşme Ekspres’in Sakız Adası’nda tutuklandığını doğruladı. Beyli, “Uluslararası sefer yapan bir gemi tutuklandığı zaman ilgili ülke tarafından Ankara’daki Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü’ne bilgi verilir, gerekçeler bildirilir. Bize Ankara’dan gemimizin tutuklandığı bilgisi geldi fakat henüz gerekçesi bildirilmedi. Tutuklamanın haklı gerekçelerle mi yapıldığını bilmek istiyoruz. Uluslararası gemi tutuklama olayı, basit bir şey değil” ifadesini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER