'Turizm Bakanı Turizmden Anlamalı'

Mövenpick Otel İzmir Genel Müdürü Erhan Çetin, ''İzmir ve Türkiye turizminin bir master planı yok. Turizmde kalkınmak için plan yapmalıyız. Turizm Bakanı dediğin kişi turizmden anlamalı'' diye konuştu.

'Turizm Bakanı Turizmden Anlamalı'

GÖKDENİZ ENGİN / BEN HABER

Mövenpick İzmir Genel Müdürü Erhan Çetin ile İzmir turizmi üzerine konuştuk. Çetin, Ankara patlamasının ve 7 Haziran'dan bu yana yaşanan terör olaylarının turizmi olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Çetin, ''Turizmde bir kayıp olduğu kesin ama rakam olarak tahmin edemiyorum. Ankara'daki yaşadığımız patlama turizmi etkiledi. Yaklaşık 4 bin tesisten bahsediyoruz. Türkiye'de bunlardan bir tanesi de Mövenpick İzmir. Bizde bile yaklaşık bin 500 ile 2 bin civarında patlamanın hemen ertesi günü olan rezervasyon iptalleri var. 50 bin Euro bir kaybımız var'' dedi. 

İnsanların tatile huzur için gitmek istediğini belirten Genel Müdür Çetin, ''İnsanlar tatile niye gider? huzur için. Tunus'a tatile gider misiniz? Ukrayna'ya tatile gider misiniz? Dolayısı ile turizm demek huzur demek. Turizmi sadece deniz, kum, güneş olarak düşünmeyelim. Sonuçta kongre de bir turizm, sağlık da bir turizm, bayi toplantıları da bir turizm. Dolayısı ile ülkedeki terör olayları turizmimizi ciddi şekilde olumsuz anlamda etkiledi'' diye konuştu. 
 
“Ben olsam Yunanistan’a giderim”
 
Mövenpick İzmir Genel Müdürü Erhan Çetin, ''Dünyadaki tek turizm destinasyonu biz değiliz ki? Turist İspanya'ya gider, şimdi Yunanistan'da turizm ciddi manada gerilemişti ekonomik krizden dolayı. Rakamlar da düştü. Turistler oraya gider. Ben olsam oraya giderim. Ben bir Alman olsam neden kalkıp, gidip bombaların patladığı, Türklerin bile sokağa çıkmaya korktuğu bir ortamda Türkiye'ye tatile gideyim?'' diye konuştu. 
 
“Önümüzü kesmek için her yolu deniyorlar”
 
Çetin,''İngiliz bir muhabir. Adam kalkıyor Atatürk havalimanında intihar ediyor. Ayakkabı bağcığı ile kendini öldürüyor. Arkasına koymuşlar Türk Hava Yolları’nın logosunu. Niye Türk Hava Yolları’nın logosunu koymuşlar. Bu tamamen psikolojik dezenformasyon savaşı, ideolojik bir savaş. Türk Hava Yolları çok ciddi yükselen bir değer. Ve birçok havayolunu zor duruma soktu. Aynı iş Yunanistan'da olsa ben bu ülkenin Turizm Bakanı olsam veya turizmde görev alan STK'ların başında olsam devam ederim Alman pazarına, Rus pazarına, İngiliz pazarına aman Yunanistan'a gitmeyin orası güvenli değil derim'' dedi. 
 
“Kalkınma planımız yok” 
 
Çetin, ''Turizm dediğimiz şey yaklaşık 80 milyar dolarlık bir stoktan bahsediyoruz. Bakın çok ciddi bir rakam. 4 bin tesis. Son 20 yıldır yılda yaklaşık yüzde 10'luk bir büyüme. Toplam istihdamın kayıtlı kayıtsız istihdamın yaklaşık yüzde 10'u. 2023 yılında 2.5 milyon kişi turizm sektöründe çalışacak dev bir pazar. Ama bizim ülke olarak bir turizm master planımız yok. Çalıştıracak insan bulamıyoruz. Bugüne kadar kaç tane turizm bakanımız oldu? Bu turizm bakanlarından kaç tanesi turizm ile ilgiliydi, turizmi biliyordu? Ama geri dönüyorsunuz bakıyorsunuz bizim Anayasa Mahkemesi Başkanımız iktisatçı. Turizm Bakanı’nın da makine mühendisi olmasında bir sakınca var mı? Kasap da olabilir o zaman. Bizim bir kalkınma planımız yok. Bu EXPO'dur, turizm serbest bölgesidir filan en son konuşulacak şey. Ne olur İzmir'de EXPO yapsak içinde fuar yok. Alan var içinde fuar yok. Türkiye'de turizmi, turizmciye yaptırmak için de yaptırmamak için de bütün şartları zorlayanlar var. Bizim genetik kodlarımızda bir sıkıntı var. Siyasi kodlarımızda, sosyolojik kodlarımızda, ekonomik kodlarımızda bizde her şeyde bir sıkıntı var'' şeklinde konuştu.  
 
“Sömestr tatili 3'e bölünsün” 
 
Her fırsatta dile getirilen “İzmir fuarlar ve kongreler kenti olmalı” hedefine daha başlanamadığını ifade eden Çetin, ''Orta düzey bir yönetici iken ben genel müdürüme sormuştum ‘böyle bir şey gerçekleşmez mi?’ diye. Türkiye'de kış turizmi var. Toplasan 5 tane doğru dürüst tesis var. Bayramda turizmciler biraz baskı yaptılar okulların açılması uzatıldı. Şimdi biz sömestr tatilini niye bölemiyoruz? Üçe bölünsün. Aralarında 5'er gün olsun. Şimdi ne oluyor siz kalkıyorsunuz bütün sömestr tatilini 15 gün yapıyorsunuz. Uludağ'da normal şartlar altında tesisler dökülüyor. 100 lira etmeyecek tesiste 800 liraya kalıyorsunuz. 83 dakika kayakta kuyruk bekliyorsunuz. Aynı zamanda oradaki turizmci de tesisin yenilenmesini yapmıyor. Çok basit bir şey, 30 senedir bunu konuşuyoruz'' diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER