TÜPRAŞ Bilançoyu Açıkladı

TÜPRAŞ, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin üretime geçmesiyle 9 ayda yüzde 99 kapasite kullanımına ulaştı.

TÜPRAŞ Bilançoyu Açıkladı
Tüpraş’ta Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin devreye girmesinin ardından 9 aylık dönemde kapasite kullanımı yüzde 99’a ulaşarak rekor kırıldı. Tüpraş’ın, net dönem karının ise Fuel Oil Dönüşüm Tesisi yatırım teşvikinden kaynaklanan 576 milyon TL ertelenmiş vergi gelirinin katkısıyla 1 milyar 735 milyon TL olarak gerçekleştiği bildirildi.
 
Yüksek üretimin yanı sıra, uygulanan müşteri odaklı satış stratejisi ile Tüpraş’ın 9 aylık dönemdeki yurtiçi satışları yüzde 27’lik yükselişle, ülke tüketiminden de hızlı arttı. Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, tam kapasite üretim ve güçlü Akdeniz ürün rasyolarının desteğiyle ürün ihracatı yüzde 38 arttı ve toplam satışlar geçen yıla göre yüzde 30 yükseldi. Satış miktarı ve dolar kurundaki artışa rağmen, petrol fiyatlarının geçen yılın yüzde 48 aşağısında olmasının etkisiyle de satış hasılatı ise 2014 yılının yüzde 9 altında gerçekleşti.
 
Açıklamada, 2015 yılı ilk 9 aylık dönemde, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi için yapılan harcamalarla birlikte toplam 275.7 Milyon Dolar yatırım harcaması gerçekleştirilen Tüpraş’ta, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi ünitelerinde tam kapasite ile üretim yapıldığı belirtilerek, "Güçlü insan kaynağıyla sürdürülebilir, maksimum karlılığı hedefleyen Tüpraş, operasyonel ve finansal başarılarını istikrar ile sürdürmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER