banner51

TÜPRAG'tan Efemçukuru Açıklaması!

TÜPRAG, Efemçukuru altın madeninin köylülerinin içme suyunu etkilediği şeklindeki iddialar üzerine bir açıklamada bulundu. TÜPRAG, iddiaların asılsız olduğunu İZSU'nun su analizi değerleri ile bu iddiaların çürüdüğünü açıkladı.

TÜPRAG'tan Efemçukuru Açıklaması!
TÜPRAG A.Ş'den Efemçukuru açıklaması geldi. Son dönemde bazı yazılı ve görsel basında İzmir'de yer alan Efemçukuru Altın madeni hakkında yapılan yanlış haberlerin kamuoyunun yanlış bilgilendirdiği belirtilen açıklamada Menderes İlçesi Efemçukuru Köyü şebeke suyunun bulanık aktığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. 
 
TÜPRAG, 27.08.2014'te gelen suyun bulanık aktığı şikayetlerinin üzerine İZSU'nun inceleme yaptığı incelemeler sonunda Efemçukuru köyü içme kullanma suyunda alınan örneklerin tümü İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına uygundur. Demir, arsenik ve mangan parametreleri için sadece 27 Ağustos 2014 tarihinde alınan örneklerde standart üstü sonuçlar elde edilmiş olup, bu tarihten iki gün sonra (29 Ağustos 2014) alınan numunelerde demir ve arsenik konsantrasyonları hızla düşerek standart değerleri sağlamış, mangan parametresinde düşüm gözlenmiştir. Bu tarihten sadece 4 gün sonra (2 Eylül 2014) alınan numunelerde tüm değerler standartları sağlamaktadır denildi.
 
TÜPRAG'ın paylaştığı açıklamada İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın açıklamaları ve kullanılan içme suyunun değerlerinin belirtildiği bilgilerde yer aldı.  
 
 
IZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ise 8 Eylül 2014 ve 11915 sayılı yazısı ile Efemçukuru Köyünde bulununan altın madeninin yeraltı sularına bir etkisinin olup olmadığını belirlemek amacı ile bir adet kuyu ve köy çeşmesinden numuneler alındığını, 2014 yılında alınan numunelerde herhangi aykırı bir duruma rastlanılmadığını açıkladı.    
 
TÜPRAG, Efemçukuru köyünün tankerle taşındığı iddialarınada cevap verdi. Açıklamada, Efemçukuru köyünün su ihtiyacı iddia edilenin aksine tankerlerle taşıma şeklinde değil hali hazırda “inerler/kaptaç” diye adlandırılan bölgeden efemçukuru köyüne çekilen su hattı yardımıyla sağlanmaktadır denildi. 
 
TÜPRAG, Efemçukuru köylülerinin kullandığı sudan çamur akmadığını bunun mümkün olmadığını ise şu ifadelerle açıkladı:
 
''Öncelikle belirtilmesi gereken husus, Efemçukuru Altın Madeni tesislerinin yerleştiği alanda yeraltı suyu akım yönü Efemçukuru içme suyu kuyusunun bulunduğu yöne değil tam tersi doğuya Kokarpınar Deresi’ne doğrudur. Bununla birlikte yeraltı madeninde güvenli çalışma koşullarının oluşturulması amacı ile 2011 yılından beri sürekli susuzlaştırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu durum yeraltı madeninin bulunduğu alanda çevresine göre daha düşük su seviyeleri oluşturmuştur. Hidrojeolojik olarak madendeki tesislerden bir sızıntı olması durumunda kirliliğin yeraltı suyu ile birlikte taşınımı yeraltı madenine doğru olacaktır. Dolayısı ile en kötü koşulların gerçekleşmesi ve maden alanındaki tesislerden bir sızıntı olması durumunda dahi mevcut koşullarda bu sızıntının Efemçukuru köyü içme kuyusuna ulaşması hidrojeolojik olarak mümkün değildir.
 
Efemçukuru Altın Madeni tesislerinin etrafında gözlem kuyuları mevcuttur. Gözlem kuyularında su kalitesi örnekleme çalışmaları 9 Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Çevre Mühendisliği Bölümü Mikrobiyoloji Laboratuvarları tarafından sürdürülmektedir.  Aylık olarak yürütülen su kalitesi izleme programında üniversite üyelerince gözlem istasyonlarında saha ölçümleri yapılmakta, su numuneleri toplanmakta ve analiz edilmek üzere anlaşmalı laboratuvarlara gönderilmektedir. Bu sonuçlar 6 ayda bir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili kurumlara gönderilmektedir. Ayrıca,  İzmir Valiliği tarafından 26.07.2007 tarihinde oluşturulmuş olan İzleme-Denetleme komisyonu 2007 yılından beri sürekli olarak madeni denetlemekte, her denetimde su ve toprak numuneleri alarak analize göndermektedir.
 
Gözlem kuyuları sayesinde madencilik faaliyetlerinden kaynaklı yeraltı sularına bir etki olması durumunda ilk olarak maden içinde ve çevresinde açılmış olan kuyularda en kısa sürede kirlilik tespit edilebilecek, müdahale edilebilecektir. Ancak, maden alanı ve çevresindeki gözlem kuyularında özellikle Efemçukuru köyü içme suyu kuyusuna yakın MW-12 nolu gözlem istasyonunda İzleme Denetleme komisyonu tarafından 2014 yılında ölçülen demir, arsenik ve mangan parametreleri geçmiş yıllarda ölçülen değerler ile uyumlu olup kirlilik işaret eden bir sapma ya da içme suyu kuyusundakine benzer veya daha yüksek değerler kesinlikle gözlenmemiştir. Dolayısı ile iddia edildiği gibi madencilik faaliyetlerinden kaynaklı olarak köy kuyusuna ulaşacak bir kirlilikten söz etmek mümkün değildir.''
 
İşte İZSU'nun Efemçukuru köyü muhtarı Kazım Karakuş'a su analiz sonuçları ile ilgili gönderdiği o belge:
 
 
 
İZSU'nun Efemçukuru şebeke suyu laboratuvar sonuçları:
 
 
 
İZSU ayrıca iddialar üzerine başlattığı çalışmada Efemçukuru mahallesinin atıksularının açığa aktığını belirleyerek muhtarlığa İZSU Genel Müdürü imzalı bir belge daha gönderdi:
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER