Tübitak Başkanı'ndan Üniversite Ziyareti

Tübitak Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve İzmir Bilimpark’ta incelemelerde bulundu.

Tübitak Başkanı'ndan Üniversite Ziyareti
İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen eşliğinde İEÜ’nün ilk teknoparkı olan İzmir Bilimpark’ta incelemelerde bulunan Prof. Dr. Ergin, Kuluçka Merkezi’nde proje geliştiren İEÜ’lü girişimci öğrencileri dinledi; ticarileşme aşamasındaki projeler hakkında bilgi aldı. Daha sonra İEÜ Konferans Salonu’nda akademisyenlerle bir araya gelen Prof. Dr. Ergin, "Öğrenci sayısı batı standartlarına göre yüksek ama Türkiye standartlarına göre az. Girişimcilik Bayrağı Ödülü de öğrencilerin anlatılanları aldığı, onları özümsediklerini gösteriyor. Öğrenciler görev olarak öğrenme vazifesini yerine getiriyor. Anlattığınızı almış, özümsemiş ve bilime çevirmişler. Teknopark çok genç ama gerçekten çok aktif yapı olmuş" diye konuştu.
 
İzmir’in kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ergin, İEÜ’nün arzı ve talebi kendi bünyesinde çevirebilecek yapıya ulaşan 3. nesil üniversite olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ergin, "Bazı bölgeler, öncelikli kalkınma bölgesi dediğimiz için devletin verdiği imkânlarla ayakta durabilir. Ancak İzmir, kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya sahip. Dip dalgasıyla kendi yüzeyini oluşturmuş, kendisini büyüten bir hal var. Gurur verici" dedi.
 
"ETKİ ANALİZİ YAPACAĞIZ"
 
TÜBİTAK’ın zaman içerisinde değişen bir misyonu olduğunu, 2000-2005 yılları arasında kurumun kabuk değiştirmeye yöneldiğini aktaran Prof. Dr. Ergin, şu bilgileri verdi:
 
"TÜBİTAK, 2005 yılında Ar-Ge fonunu üzerine alıyor. O güne kadar görmediği mali kaynağı Türkiye’nin Ar-Ge araştırma alt yapısını geliştirmek için kullanma misyonuna soyunuyor. TÜBİTAK ergenlik dönemi yaşıyor. 2008 - 2010 yılları arasında kendi sistemi olmadığı için iyi bir harcamaya yapamıyor. İyi bir yönlendirme yapamıyor. 2010’dan bu zamana ölçme değerlendirme sistemini bünyesine getirdi. Verilen her desteğin etki analizini yapacağız. Desteğin arkasından gidileceği bir süreci yaşatacağız. Etki analizi yapacağız."
 
İZMİR BÖLGESİNE 338 MİLYON TL KAYNAK
 
Prof. Dr. Ergin, TÜBİTAK’ın son 10 yıl içerisinde İzmir bölgesinde araştırma ve bilim insanı desteklenmesine 338 milyon TL kaynak aktardığını ifade ederek, "Geri dönüşüm oranına baktığımız zaman İzmir son derece istikrarlılık gösteriyor. Yani bilim hayatına yatırım yapılıyor. 2 - 3 sene sonra ticari hayata dönüşmesi için de destek almaya çalışıyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER