banner51

Tramvaya Fransız Desteği

Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşımın rahatlatılması ve İzmirlilerin denizle buluşabilmesini sağlamak amacıyla geliştirdiği 'Sahil Yolu Tramvay' hattı projesine sürpriz destek Fransa'dan geldi.

Tramvaya Fransız Desteği

 

İzmir'deki kent içi ulaşımın rahatlatılması ve İzmirlilerin denizle buluşabilmesini sağlamak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından geliştirilen 'Sahil Yolu Tramvay' hattı projesine sürpriz destek Fransa'dan geldi. Bugüne kadar İstanbul ve Kayseri'deki ulaşım projelerini destekleyen Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), şimdi de İzmir'deki tramvay projesine göz kırptı. Bugüne kadar birçok projeyi desteklediklerini belirten AFD Yerel Yönetimler Finansmanı ve Proje Sorumlusu Murat Ülker, İBB tarafından gelecek yıl dış yatırıma açılması planlanan projenin desteklenebileceğini söyledi.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)’nın her yıl Türkiye’deki yatırım planlarını yayınladığını aktaran Ülker, “Daha önce İstanbul ve Kayseri’deki ulaşım projelerini destekledik. Yurt dışından gelen bir mali kamu kuruluş olduğumuz için Kalkınma Bakanlığı'nın iznine ihtiyacımız oluyor. Bu bağlamda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri dış yatırıma açıksa bu konu hakkında belediye ile görüşebiliriz. Çünkü projenin gelecek yıl dış yatırıma açılacağını duyduk. AFD olarak bu proje ile ilgilenebiliriz. Şu an için bunu söylemek erken ama bu tarz projelere her zaman açığız. Çünkü bu proje finanse edebilme olasılığı olanlar arasında yer alıyor" diye konuştu.

Ülker, yatırımın finanse edilebilmesi için birçok koşulun yerine getirilmesi gerektiğini hatırlatarak, öncelikle Hazine'nin bu projenin dış yatırım iznine onay vermesi gerektiği açıkladı. Bu noktada İzmir Sahil Yolu Tramvay Projesi’nin kendilerini ilgilendirecek bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Ülker, “Bu gerçekleşirse, projeyi ajans olarak finanse edebiliriz. Fakat bunun için öncelikle belediyenin de gerekli başvuruları yapması lazım. Daha sonra bu başvuru değerlendirilir” dedi.

Uluslararası kredilendirme kuruluşlarının İBB'nin kredi notunu olumlu olarak açıkladığını ve bunun önümüzdeki bu notun daha da artacağını düşündüklerini ifade eden Ülker, "Biz bu notun olumlu puanın önümüzdeki yıl daha da artacağına inanıyoruz. Bizim AFD olarak verdiğimiz destekler 15 milyon Euro’dan aşağı olmuyor. Bunun yanında kimi zaman 15 yıllık verileri de isteyebiliyoruz. Çünkü, bizim verdiğimiz kredilerin süreleri uzun oluyor. Türkiye’deki projeleri hibe vermiyoruz. Çünkü ekonomik şartlarınız diğer ülkelere göre daha iyi. Hibeyi sadece Afrika ülkeleri için veriyoruz" ifadesinde bulundu.
 
Özel sektöre yönelik kredileri bankalar aracılığı ile verdiklerini anımsatan Ülker, Şekerbank ve TEB gibi bankalarla çalıştıklarını kaydetti. Ülker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Düşük faizle kullandırılmak üzere bankalara verilen kredi, bizim seçtiğimiz konularda yatırım yapan KOBİ’lere sağlanıyor. Özellikle enerji verimliliği ve yenilebilir enerji alanlarındaki firmalar bundan yararlanabiliyor. Biz hiçbir şekilde doğrudan özel sektörü finanse etmiyoruz. Bunun şöyle bir faydası var. Bankalara verdiğimiz krediyi, Euro cinsinden veriyoruz. Türk bankları da TL olarak bunları kredilendiriyor. Bu bir kaldıraç etkisi yapıyor. Bu nedenle bankalarla çalışmak bizim için de verimli oluyor" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2012, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER