Torbalı'da Fahiş Fiyat Tepkisi

Torbalı Ticaret Odası'nda (TTO) düzenlenen toplantıda, inşaat malzemelerini fahiş fiyattan satan firmalara tepki gösterildi. TTO Başkanı Olgun, "Çimento, hazır beton, mıcır ve demir kartelinin müteahhitleri ezmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Torbalı'da Fahiş Fiyat Tepkisi

Torbalı'da faaliyet gösteren müteahhitler son dönemde demir, çimento, beton gibi inşaat malzemelerine gelen zamları fahiş bulup, TTO yetkililerine şikayet etti. Gelen şikayetler üzerine harekete geçen TTO İnşaat Komitesi, geçtiğimiz yıllarda yaptıkları eylemlerle geri adım attırdıkları beton, çimento ve demir firmalarına bir uyarı gönderdi. Oldukça yoğun katılım ile gerçekleşen toplantıda; Müteahhitler Federasyonu Başkanı (MÜFED) Necip Nasır, TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, Meclis Başkanı Erkan Aksoy, Torbalı Müteahhitler Derneği Başkanı Özgün Ünver hazır bulundu. Necip Nasır, müteahhitlerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini aktarıp, birleşme çağrısı yaptı. Kartelcilere karşı yaptıkları mücadelede yanlarında duran tek kuruluşun TTO olduğunu belirten Nasır, dik duruşu nedeniyle Olgun'a teşekkür etti. Nasır, "Müteahhitlerin hakkını savunurken, çimentocular Sayın Olgun ile ikimizi dava edip hakkımızda maddi ve manevi tazminat davası açtılar ama muvaffak olamadılar" dedi.

"FİYATLARIN FAHİŞ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

Torbalı'nın cazibe merkezi olduğunu, bunu suiistimal edenleri gördüklerinde Oda olarak harekete geçtiklerini söyleyen TTO Başkanı Abdulvahap Olgun ise, "Kartelcilerin yaptıkları fahiş zamlar yüzünden sektörün beli bükülmüştü. 2 yıl önce birlikte hareket ederek beton fiyatlarını geri çektirdik. Çimento firmaları, 71 milyon lira cezaya çarptırıldı. Beton firmalarının hepsi rekabet kurumundan denetimden geçirildi. O dönemde keyfi zamlar vardı. Bugünlerde yapılan zamları kısmen anlayışla karşılıyoruz. Enflasyon rakamlarına bakıldığında bir yükselme var. Fakat yine de maliyet hesaplaması yapığımızda fiyatların fahiş olduğunu görüyoruz. Çevre il ve ilçelerdeki fiyatlar ile karşılaştırma yapıyoruz. Fiyatların bu kadar yükselmesi sektörü olumsuz etkiliyor. Müteahhitlerin yanında yer alıp, kartelcileri buradan uyarıyoruz. Demir, mıcır, çimento ve hazır betonda kartelciliğe ve fahiş fiyatla mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.

"MÜTEAHHİTLERİ EZDİRİRMEYİN"

İnşaat sektörünün hızlı bir şekilde ilerlediği Torbalı'da fahiş zamların müteahhitlerin sektörden el çekmesine neden olacağını dile getiren Olgun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Torbalı çimento firmalarına yakın. Mıcır firmaları, ilçede faaliyet gösteriyor ve Torbalı'da beton firmalarımız var. Bazı çimento, demir, mıcır ve beton firmaları kendi aralarında toplantı yapıp, fiyat birliğine yani kartelciliğe gidiyorlar. Yine Rekabet Kurumu'nun kapısını çalabiliriz. İzmir'de en çok konutun satıldığı ilçe Torbalı'dır. Bir yılda 6 bin konut satıldı. İnşaat sektörünü demircilere, mıcırcılara, betonculara ezdirirseniz, inşaat yapacak kimseyi bulamazsınız. Sektördeki arkadaşlara çağrım şu; yapacağımız çalışmalara destek verin. Hep birlikte tepki koyalım."

DEMİR FİYATLARI YÜKSEK

Olgun'dan sonra konuşan MÜFED Başkanı Necip Nasır, inşaat sektörünün gündeminde Otopark Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasası, Yapı Denetim Yasası ile ilgili gelişmeler ve düzenlemeler olduğunu belirterek, bu konuda kurulan komisyonlarda Konfederasyon olarak yer alarak görüşlerini bizzat bakanlıklara ilettiklerini vurguladı. 2017'nin inşaat sektörü açısından verimli bir yıl olduğunu, ancak demir ve çimentoya gelen zamlar sonrası giderek artan girdi maliyetlerinin sektörü sıkıntıya soktuğunu söyleyen Nasır, "Özellikle demir fiyatları çok yükseldi. Demir üreticileri daha karlı olduğu için ellerindeki ürünü yurt dışına satmayı tercih ediyor. İthal edilen hurdadan demir imalatının yapılması yerine öz kaynakların kullanılması lazım. Ülkemiz demir ve çimento rezervleri açısından zengin bir coğrafyaya sahip. Önemli olan bu cevherlerin çıkarılıp işlenerek yurt içi kullanımına sunulmasıdır. Türkiye'de 2018'de inşaat sektörü küçülecek. Ama 10 yıllık süreçte İzmir'de sektörün büyüyeceğini öngörüyoruz" dedi.

MÜTEAHHİTLERE 'FETHİ SEKİN' PLAKETİ

Toplantı sonunda MÜFED Başkanı Necip Nasır, İzmir Adliyesi'ne yönelik saldırıda şehit düşen Feti Sekin'in ailesine, Müteahhitler Federasyonu olarak ev hediye ettiklerini söyledi. Torbalı'dan ev alınmasında destek olan müteahhitlere teşekkür etmek amacıyla Torbalılı Müteahhitler Dernek Başkanı Özgün Ünver'e plaket takdim etti. Tüm müteahhitler adına plaketi aldığını söyleyen Ünver, desteklerinden dolayı Torbalı'daki müteahhitlere teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER