banner9

Torbalı Zeytinyağı Markalaşıyor

İzmir'in 20 zeytinyağı fabrikasının bulunduğu Torbalı ilçesinde sektör temsilcileri önceki gün Tobalı Ticaret Odası'nda (TTO) buluştu. Oda binasının bahçesindeki zeytin ağacında ilk hasadı yapan üreticiler, sezonu açtı. Ovada üretilen zeytinin kalitesinin masaya yatırıldığı toplantıda ilçenin zeytinyağının tescillenmesi kararı alındı.

Torbalı Zeytinyağı Markalaşıyor

Torbalı'da tarıma dayalı sanayinin gelişmesinde önemli rol oynayan ürünlerden zeytinde hasat için gün sayılırken, sektör temsilcileri önceki gün TTO ev sahipliğinde buluştu. 20'yi aşkın zeytinyağı fabrikası ve buna bağlı olarak yan kollarda çok sayıda işletmenin faaliyet gösterdiği ilçede zeytin ve zeytincilik oldukça önemli bir yere sahip. Önceki yıllarda Torbalı zeytin kolonyasını ürettirip ilçenin simgesi haline getiren TTO'da zeytinyağı üreticilerine yönelik bir toplantı yapıldı. TTO üyesi zeytinyağı işletmecilerinin bir araya geldiği toplantıda, yeni sezondaki üretime dair önemli konular ele alındı. Zeytinin hasadına başlanması ile sezon öncesi büyük önem taşıyan toplantıda Torbalı zeytinyağının markalaşması, rekabet azaltılması ve kalitenin artması için yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Torbalı'nın Menderes Havzası'nda en önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olduğuna işaret edilen toplantıda 'ayvalık zeytini' ile aynı kalitede olan ürünlerin daha iyi tanıtılması ile 'markalaşma' hedefine ulaşılabileceğine vurgu yapıldı.

TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, “Torbalı'nın zeytini ve zeytinyağı markalaşmayı hak edecek kalitede. Ticaret Odası olarak üreticilerimizin yeni pazarlara açılmasını, ürünlerini daha iyi tanıtmaları için üzerimize düşeni yapacağız. Birçok alanda kendini kanıtlayan ve öncü olan ilçemizin 'zeytin'  potansiyelini kanıtlaması için Ticaret Odası olarak işletmelerle birlikte hareket ediyoruz. Eğer zeytinimizin kalitesini vitrine çıkarmayı başarırsak Türkiye'de bir numara oluru" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER