Torbalı Çöpünü Değerlendiriyor

İzmir’in Torbalı Belediyesi, yerel yönetimlerin öncelikli sorunu olan çöp meselesine çözüm bulmak amacıyla hazırladığı eylem planını adım adım uyguluyor. Önce çöp ayrıştırma tesislerini kuran belediye, ardından kentteki bütün market ve 700’e yakın fabrikanın ambalaj atıklarına talip oldu. Şimdi de 5 bin metrekarelik kapalı alanda atık depolama merkezi için proje hazırladı.

Torbalı Çöpünü Değerlendiriyor
 
Tarım ve sanayide kaydettiği gelişmelerle vergi ödemelerinde ülkede ilk beşe girmeyi başaran Torbalı; yerel yönetimlerin öncelikli sorunu olan çöp meselesine çözüm bulmak amacıyla da bir süre önce çalışma başlattı. Kurduğu çöp ayrıştırma tesisinde, atıkları 8 ayrı alana aktaran, presleyip ekonomiye kazandıran tesisin günlük kapasitesinin üç tona ulaştığı kaydedildi. 5 bin metrekarelik kapalı alanda atık depolama merkezi için proje hazırladığı ifade edildi.
 
HEDEF GÜNDE 10 TON AMBALAJ ATIĞI
 
Bünyelerinde kurdukları çöp ayrıştırma tesisinde önemli işlere imza attıklarını söyleyen AK Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, "Tesisimizi ilk kurduğumuzda ayrıştırdığımız çöplerden günde 500 kiloluk geri dönüşüm malzemesi elde ediyorduk. Aradan geçen dört ayda, bu miktar günlük 3 tona çıktı. Yeni hedefimiz toplanan çöplerden günde 10 ton geri dönüştürülmeye müsait malzeme elde etmek. Bu şekilde ekonomiye muazzam bir katkımız olacak" dedi.
 
Vatandaşları evsel atıklar konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Görmez, "Çöp konusu çok önemli. Vatandaşlarımızın ambalaj atıkları gibi geri dönüşüme müsait atıkların çöp olmadığını dahası ekonomik değeri olduğunu kavramaları gerekiyor. Bu konuda 10 bin haneyi kapsayan bir bilgilendirme çalışması yapacağız. Evlerden çıkan ambalaj atıklarının vatandaşlarımıza dağıtacağımız çöp poşetlerinde birikmesini sağlayacağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER