Toprak'tan Jet İnceleme!

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Gedizli Ali Ağa tarafından 1672 yılında yaptırılan, İzmir’in en eski camilerinden biri olan ve restorasyon çalışmaları devam eden Aliağa Camisi’nde incelemelerde bulundu.

Toprak'tan Jet İnceleme!
İncelemeler esnasında Vali Mustafa Toprak’a, Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, Yikob Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdür Vekili Orhan Demirağlar, Konak Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mücella Baytuğ ve Konak Fen İşleri Müdür Yardımcısı Tolga Başaran da  eşlik etti.
 
Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan ve İzmir Valiliğinin sağladığı ödenek ile Konak Belediyesi tarafından restorasyonu yapılmakta iken istinat duvarının yıkılması sonucu yenileme çalışmaları durma noktasına gelen Aliağa Camii’nde  yapmış olduğu incelemenin ardından Vali Toprak, bu ata yadigarı ve önemli tarihi değeri ayağa kaldırmanın ve yeniden işlevsel hale getirilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.
 
Vali Toprak, Aliağa Camii’nin ilimizde ki önemli eserlerden biri olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü; Burada öncelikle istinat duvarının çöken kısımlarının iyi bir şekilde ayağa kaldırılması, akabinde caminin restorasyonunun diğer eksik olan kısımları ile birlikte tamamlanması gerekiyor. Ama tüm bunlardan önce Konak Belediyesince takip edilen bu proje kapsamında kuruldan restorasyon ve onarım projesinin çıkması gerekiyor. Proje kuruldan çıktıktan sonra yapılacak değerlendirmede; gerek istinat duvarı gerekse caminin eksik kalan kısımları ile ilgili yaklaşık maliyet çıkarıldıktan sonra İzmir Valiliğimizce temin edilecek ödenek ile inşaallah burada gerek çöken duvar, gerekse caminin işlevini tekrar kazanabilmesi için gerekli restorasyon yapılıp tekrar ibadete açılacak.
 
Vali Toprak, bu restorasyonla birlikte caminin önünde sonraki dönemlerde yapılan, camiyi gölgeleyen ve tarihi bir hükmü bulunmayan eklentileri de ortadan kaldırmış olacağız. Böylece camide açılmış olacak.” dedi.Çözüm odaklı çalışma yapılması gerektiğini işaret eden Vali Toprak, eserin mülkiyet sahibi olan Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ve Konak Belediyesinin istinat duvarı ile ilgili projeyi  takibi ve İzmir Valiliğimizin temin edeceği bir ödenek ile birlikte inşallah buradaki çalışmayı hızlı bir şekilde yapmaya çalışacağız.
 
Burada şüphesiz ki çok önemli eserler var. Bu vesilesi ile çevrede yapmış olduğumuz incelemede gördük ki Damlacık Camisinde de tünel inşaatı bittikten sonra hızlı bir onarım gerektiği çok açık. İnşallah tünel inşaatı hızla bittikten sonra, Damlacık Camisininde gerekli olan restorasyonunun yapılması konusundaki çalışmayı da başlatacağız.
 
İstiyoruz ki tüm bu eserlerle birlikte Konak Koruma Bölgesi ve içerisindeki tüm tarihi dönemlere ait bütün eserler iyi bir şekğilde ayağa kaldırılabilsin. Gerek özel kişilerin mülkiyetinde olanlar, gerekse kamu mülkiyetinde olanlar, sahipleri ve sorumluları tarafından hızlı ve restorasyonla onarımı yapılmış bir şekilde tarihten aldığımız bu eserleri geleceğe ulaştırabilelim. Bu çalışmalar yapılırken de turizm altyapısı oluşturalım, vatandaşlarımızın ve turistik amaçlı gelen insanlarında gezip görmesine fırsat verebilelim. İnşaallah bundan sonraki çalışmalar da bu şekilde daha da yoğunlaşmış olacaktır.” dedi.
 
Konak’ın İzmir körfezinin doyumsuz manzarasına bakan yüzü damlacık’ın tarihe tanıklık etmiş sokaklarında yürürken, Aliağa Camii,  Damlacık Camii ile çevrede yaptığı gezi ve incelemeleri sırasında gösterilen ilgiye kayıtsız kalmayan Vali Toprak,  vatandaşlarımızla görüştü, onların sorunlarını dinleyerek istek ve temennilerini aldı. Samimi bir havada gerçekleşen görüşmelerde ilginç ve güzel diyaloglar yaşandı.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER