Toprağın Sanatı Görücüye Çıktı

3.Pervin Özdemir Yarışmalı Seramik Sergisi Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Toprağın Sanatı Görücüye Çıktı

Güzelyalı Kültür Merkezi’nde bir yıl boyunca seramik eğitimi alan kursiyerlerin sergisine Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, seramik sanatçısı Pervin Özdemir, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri, Soroptimist Kulüpleri temsilcileri ve seramik öğrencileri katıldı.

Sanatı sadece salonlarda değil, meydanlarda ve sokaklarda da yaşatarak İzmir’in her köşesine ulaştıran Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, kursiyerlere ve seramik kursuna katkı koyarak sanata pencere aralayan kişi ve kurumlara teşekkür etti. Birbirinden güzel eserler arasında seçim yapmakta zorlandıklarını ifade eden Başkan Tartan, “Seramik sanatıyla daha önce çok ilgili değildim ancak şimdi her sergiyi iple çeker oldum. Seramik sadece güzel bir sanat dalı değil, aynı zamanda müthiş üretimlerin ortaya çıktığı bir alan. Yarışmada, eserleri seçerken çok zorlanıyoruz çünkü hepsi birbirinden güzel” diye konuştu.

Konak Belediyesi kurslarına katılan herkesle övünç duyduğunu belirten Başkan Tartan, kültür ve sanatın aydınlığıyla toplumun güzel bir geleceğe doğru koştuğunu vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Sayısı 100’e ulaşan kurslarımızla Türkiye’de bir rekor kırdık. Halkın istediği, ihtiyaç duyduğu her alanda kurslar açmaya devam edeceğiz. Yerel yönetimlerin asıl işi bence halkın isteklerine doğru cevap vermektir. Sosyal terapi yaratmak, kentin sosyal yaşamında daha çok seçenek oluşturmak, yeni bir ufuk açabilmek gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde yapılan yollarla, kaldırımlarla övünmek diye bir şey yok. Ben onlarla değil, sizlerle övünüyorum.”

Farklı temalarda, farklı çalışmaların yer aldığı sergide, özellikle kadına karşı şiddetin konu edildiği eserler dikkat çekti. Doğaya, sevgi, barış ve hoşgörüye özlemi ifade eden seramik eseler beğeni topladı. Toprağın sanata dönüşümünü ortaya koyan sergi açılışının ardından, ödül alan kursiyerler plaketlerini heyecanla teslim aldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 09:50
YORUM EKLE

banner47