banner51

'Toplumun Her Kesimini Kucaklıyoruz'

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, bombalı saldırı sonucu katledişinin 21. Yılında, Narlıdere’de düzenlenen etkinliklerle anıldı.

'Toplumun Her Kesimini Kucaklıyoruz'
Narlıdere Belediyesi ‘Demokrasi Haftası’ kapsamında düzenlediği etkinliklere, Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun Limanreis mahallesindeki heykelinin açılış töreni ile devam etti. Törene Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, CHP İl başkan yardımcıları, CHP Narlıdere İlçe başkanı, CHP Narlıdere İlçe yöneticileri, CHP Narlıdere kadın ve gençlik kolları, İl genel meclis üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, Sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Uğur Mumcu anma ve heykel açılış programına Narlıdere Belediye tiyatrosu oyuncuları tarafından günün anlam ve önemini anlatan ‘Uğurlar olsun’ adlı tematik gösteri ile başlandı. Uğur Mumcunun sözlerinde ve hayat hikayesinden parçalardan oluşan gösteri izleyenler tarafından yoğun alkış aldı. 
 
Unutturmaya çalışıyorlar
 
Narlıdere Limanreis mahallesindeki Uğur Mumcu’yu anma ve heykel açılış töreninde bir konuşma yapan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur sözlerine şöyle devam etti.
 
‘Narlıdere’miz demokrat yapısı ile Sosyal demokrasiye sahip çıkma, yurtsever ve demokratlara sahip çıkma anlayışıyla her zaman İzmir’in gurur kaynağı olan bir ilçedir. Ben bu güzel ilçenin insanları ile gurur duyuyorum’ diyerek başladı.  Batur “Bugün aramızda sadece yazı yazdığı için, düşüncelerini, fikirlerini halkına anlattığı için zindanlara sürüklenen fakat o zindanlarda mücadelesine devam eden mücadele adamı Sayın Mustafa Balbay bulunuyor. Tüm Narlıdereliler adına hoş geldiniz diyorum. Her 24 Ocak tarihinde biz bu alanda toplanıyor ve bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Uğur Mumcu heykeli yerinde değerli gazetecinin büstü başında anma törenlerimizi gerçekleştiriyorduk. Belediye meclis üyelerimiz ile birlikte değerli gazeteci Uğur Mumcu’nun Narlıdere’mizde bir heykelinin dikilmesine karar verdik. Bazı odaklar unutturmaya çalışıyorlar. Bizde inadına ona ve fikirlerine daha sıkı sarılıyoruz, birbirimize kenetleniyoruz. Bu işler artık eskisi gibi olmayacak. Hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağını tüm Türkiye’ye haykıran gezi direnişinin heykelini de yakın zaman içerisinde Narlıdere’ye kazandıracağız” dedi.
 
Yolcudur Abbas
 
Türkiye Gazeteciler Federasyonu başkanı Atilla Sertel Uğur Mumcu heykeli açılışında bir konuşma gerçekleştirerek yaklaşan seçimlere dikkat çekerek herkesin bu konuda hassasiyet göstermesini istedi. Sertel “Namuslu insanların bir araya gelip, ufak ayrıntı ve hesapları bir kenara bırakarak iktidardan hesap sorma vaktinin geldiğini düşünüyorum. 30 Mart ilk bölümü, ikinci bölümü Cumhurbaşkanlığı seçimi ve daha sonrada iktidar seçimleri var. Mevcut iktidar için bir yazımda yazmıştım buradan yeniden dile getireyim ‘Yolcudur Abbas bağlasan durmaz’ dedi.
 
Uğur Mumcu yok edilemez büyük bir yurtseverdi
 
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay Narlıdere Limanreis mahallesinde düzenlenen Uğur Mumcu anma ve heykel açılış töreninde bir konuşma gerçekleştirdi. Mustafa Balbay sözlerine ‘Merhaba Dostlar, Narlıdereli kardeşlerim. Uğur Mumcuyu hiçbir zaman unutmayan ve unutturmayan yurtsever insanlar. Sizlere özgürlük dolu saygılarımı ve sevgilerimi getirdim’ diyerek başladı. Balbay “ Konuşmalarımıza başlamadan önce bize bir tiyatro gösterisi sunan gençler öyle tahmin ediyorum ki, 18, 20 yaşları arasında idi ve her biri birer Uğur Mumcuydu. İşte Uğur Mumcu böylesine öldürülemez, yok edilemez büyük bir yurtseverdi. Bir daha böyle acıların yaşanmaması için Uğur Mumculara, Ahmet Taner kışlalılara büyük bir borcumuz var. Bugün burada açılışını gerçekleştireceğimiz Uğur Mumcu heykelinin önünde sizinle tekrar paylaşmak istiyorum. Uğur Mumculara, Ahmet Taner kışlalılara büyük bir borcumuzu ancak ancak onların düşüncelerini iktidara taşıyarak ödeyebiliriz. Ben bu anıtın hayata geçmesini sağlayan sevgili Başkanımız Abdül Batur’a, çalışma arkadaşlarına ve heykeli meydana getiren heykeltıraş arkadaşımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 
 Konuşmaların ardından Uğur Mumcu heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay başta olmak üzere tüm konuklar Mumcu heykeline karanfil bıraktılar.
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER