banner9

Tırnak Batığına 10 Dakikada Çözüm

İzmir Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Tatlıcan, tırnak batıklarının 10 dakikalık bir operasyonla ve tırnak çekilmeden tedavi edildiğini söyledi.

Tırnak Batığına 10 Dakikada Çözüm
 
Kişide acılı bir süreç yaşatan tırnak batığı tedavi olunsa bile yaşam kalitesini önemli oranda etkiliyor. Yanlış ayakkabı seçimi, sivri uçlu ayakkabılar ve yoğun spor aktiviteleri tırnakta şekil bozukluklarına, kalınlaşmalara ve batıkların gelişmesine neden oluyor. Tırnak batıkları günlük yaşantıyı olumsuz etkiledikleri ve çok ağrılı bir sürece neden oldukları için adeta kabus yaşatıyor. İzmir Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Tatlıcan, “Tırnak batıkları tüm yaş gruplarında, kadın ve erkek herkeste çok sık görülebilen bir sorundur. Özellikle şişlik, ağrı, akıntı ve bazen de tırnak kenarında kabartılarla kendini gösterir. Hastalığın şiddetini ölçmeye çalışırken bu bulgulara bakıyoruz" dedi. Doç.Dr. Tatlıcan, "Son dönemde manikür ve pedikür yaptırılması son derece yaygınlaştı. Genelde kötü olmayan bakımlar yapılıyor. Ama bu işi uygulayanlar hekim olmadığı için neyin nerede bırakılması ve ne zaman hekime danışılması gerektiğinin kararını veremeyebiliyor. Birçok hasta bu işlemler sonucu bize daha kötü sonuçlarla geliyor. Batan tırnağın o bölgesinin kesilmesi kişide geçici rahatlama sağlayabilir. Ancak daha sonra tırnak daha geriden batmaya ve parmak enfeksiyon kapmaya başlıyor" diye konuştu.
 
“TIRNAĞI ÇEKTİRMEYİN"
 
Batık tedavisinde tırnak çekmenin çok yanlış bir uygulama olduğunu kaydeden Tatlıcan, “Kolay uygulanabilen ve etkinliğinin yüksek olduğu bir cerrahi tedavi yöntemi olan ’kimyasal matrisektomi’ tekniği ile son derece basit bir çözüm sağlıyoruz. İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde yaptığımız bu yöntemle tırnağın batan kenarını ince bir şekilde boydan boya kesiyoruz ve tırnağın üretildiği yere işlem yapıyoruz. Böylece oradan tırnak çıkmıyor ve tekrar batık yaşanmıyor. Bu işlem yüzde 100 çözüm sağlıyor. Lokal anestezi ile 10 dakika süren bu işlem hastanede yatmayı gerektirmiyor. Kişi hemen taburcu olarak gündelik hayatına dönüyor. Hastalarımız tırnağın tamamen çekilmesine izin vermesin. Bütün tırnağın çekilmesi iyileşme sürecini de olumsuz etkiliyor. Tırnak ve yatağı arasındaki ilişki değişmediği için yeniden batık yaşanıyor. Amacımız tırnağı koruyarak tedavi etmektir" dedi.
 
DİYABETLİLER DİKKAT ETMELİ
 
Diyabet hastalığı olan bireylerde tırnak batığının ciddi sonuçlar doğurabildiğini dile getiren Doç. Dr. Tatlıcan, “Diyabetik hastalarda ayak sağlığı çok önemli. Oluşabilecek herhangi bir yara enfeksiyonlara neden olabiliyor. Eğer tedavi edilmezse ampütasyon (kesme) riski ortaya çıkabiliyor" diye konuştu.
 
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
 
Uzman Doktor Tatlıcan, "Ucu sivri ve topuklu olan ayakkabılar tırnak batığının önemli nedenidir. Ayrıca yanlış tırnak kesmek de batığa sebep olabilir. Bunun dışında spor yapan ve hareketli bireylerde batık sorunu fazla görülmektedir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER