Tire'den Tarih Fışkırıyor

İzmir’in Tire İlçesi, Yeğenli Mahallesi kırsalında geçen temmuz ayında Devlet su İşleri’nin (DSİ) su kanalı çalışması sırasında çıkan ’Geç Roma’ dönemine ait 3 mezardan sonra şimdi de aynı bölgede bir lahit daha bulundu.

Tire'den Tarih Fışkırıyor
 
Tire’de, toprak altından adeta tarih fışkırıyor. Çağlar boyunca birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapan ilçede şimdi de ’lahit mezar’ heyecanı yaşanıyor. Temmuz ayında, Yeğenli Mahallesi kırsalında DSİ’nin su kanalı çalışması sırasında bulunan ’Geç Roma’ dönemine ait 3 mezarın ardından planlı bir şekilde sürdürülen kazı çalışmaları ilk meyvesini verdi. Tire Müzesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı kazı izni sonrası aynı bölgede ’lahit mezar’ bulundu. M.S 4’ncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen lahit parçaları Tire Müzesi tarafından koruma altına alındı. 3 kişilik uzman ekibin özenle toprak altından çıkardığı tarihi buluntular Tire Müzesi’ne getirildi. Burada yapılan incelemede pişmiş topraktan yapıldığı belirlenen lahit parçalarının ’Geç Roma’ dönemini işaret ettiği bildirildi.
 
KAZI ÇALIŞMALARI SÜRECEK
 
Yeğenli Köyü kırsalındaki çalışmaların kazı alanında yaşanacak gelişmelere bağlı olarak genişleyerek sürdürülebileceği öğrenildi. Yetkililer, Temmuz ayında çıkarılan mezar kalıntılarıyla birlikte yeni buluntularında detaylı şekilde incelenip, envantere dahil edildikten sonra gerek görüldüğü takdirde müzede sergileneceğini ifade etti. Toprak altından çıkarılan lahitin ve ilk bulunan mezarların tek bir bütün halinde olmadığına dikkat çeken uzmanlar, eserlerin doğal nedenlerden ötürü zamanla büyük tahribat gördüğüne belirtti.
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER