Tire'de Lezzet Şöleni

Mübadele döneminde Girit'ten gelenler İzmir'in Tire İlçesi Turgutlu mahallesi olarak bilinen köyüne yerleşti. Giritliler için kurulan ilk ve tek köye yerleşen 136 Giritli'ye her haneye bir çift öküz, bir kağnı arabası, bir inek, bir at, arazi ve müşterek kullanıma açık 3 mera, uzun vade ile dağıtıldı. Tire Belediyesi üç yıldır bunu festivale dönüştürdü.

Tire'de Lezzet Şöleni
İzmir'in Tire İlçesi'nde bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Girit'ten Tire'ye Lezzet ve Kültür Festivali", eski bir Girit köyü olan Turgutlu Köyü'nde başlayıp Tire Gölet Alanı'nda devam etti. Festivale çevre beldelerden ve ülke genelinden yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Tire Belediyesi ile Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Tire Temsilciliği'nin ortaklaşa yaptığı festivalde yemek yarışması, ot toplama yarışması yapıldı, bando ve halk oyunları gösterileri yapılıp, konser verildi. Mübadele zamanında Girit'ten Tire'ye göç edenler anısına yaptırılan anıtın açılışı gerçekleşti. Giritlilere ait eşyaların, göç eden ailelerin fotoğraflarının, yaşam biçimi ve kültüre ait detayların sergilendiği Kültür Evi de ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi gördü. Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek "Dünyamızın artık kavgaya, gerginliğe tahammülü kalmadı. Dostluğa ihtiyacı var. Bu festivalin amacı da bu dostluğu yaratabilmek" dedi. "Dedemin İnsanları" filminin yönetmeni Çağan Irmak'ın, annesinin amca torunu olduğunu söyleyen Başkan Çiçek, "Dedemin İnsanları" filminin kendi ailesinin hikayesi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Girit demek, medeniyet demek. İnsancıl olan Giritliler kurdukları yerlerin daima lokomotifi olmuştur. Hedefimiz önümüzdeki sene daha fazla Giritliyi ve kendisini Giritli hissedenleri burada buluşturmaktır. Dünyamızın artık kavgaya, gerginliğe tahammülü kalmadı. Dostluğa ihtiyacı var. Bu festivalin amacı da budur." 
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER