Tıbbi Bilirkişilik ve Sağlıkta Şiddet Tartışılacak

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin düzenlediği II. Ulusal Tıp Hukuku ve Tıbbi Bilirkişilik Kongresi 8 Ekim Perşembe günü başlayacak.

Tıbbi Bilirkişilik ve Sağlıkta Şiddet Tartışılacak
Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAHUM), günümüzde artan tıbbi uygulama hatası suçlamaları ve hataları önlemeye yönelik önemli gelişmeleri ve yansımaları değerlendirmek, artan şiddet olaylarını masaya yatırmak üzere "II. Ulusal Tıp Hukuku ve Tıbbi Bilirkişilik Kongresi" düzenledi. Birincisi geçen yıl Kuşadası’nda yapılan ulusal etkinlik, bu yıl İzmir Özdere’de gerçekleştirilecek. SAHUM
 
Müdürü ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erdem Özkara’nın yarın (Perşembe) başlayacak organizasyon 11 Ekim Pazar günü sona erecek.
 
Kongrenin ilk gününde, Türkiye’de sağlık çalışanlarına şiddet ele alınacak. Bir diğer gün tıbbi uygulama hataları (Tıbbi Malpraktis) konusu tartışılacak. Toplumun her kesiminde giderek artan şiddetin de ele alınacağı kongreye ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Özkara konu başlıklarını şöyle özetledi:
 
"Son dönemde tırmanış gösteren tıbbi hata suçlamalarını, bu hatalardaki son durumu ve hataların nasıl önlenebileceğini, sistemin hatalara etkisini tartışacağız. Kongrede ele alacağımız bir diğer konu ’şiddet’ olacak. Hayatın her alanında gittikçe artan şiddet sağlık çalışanlarına her geçen gün daha fazla zarar vermekte. Artan şiddetin sağlık hizmetindeki kaliteyi düşürmesi de kaçınılmaz. Hasta-hekim ilişkisinde saygınlık maalesef bozulmaya başlamıştır. Şiddetin nedenlerini ve yansımalarını konuşacağız. Bilirkişilik mutlaka bilimsel standartlara uygun yapılmalı, ülkemizde bu konuda çok gerideyiz. Etkinliğimizin bir gününde ise bilirkişilik masaya yatırılacak. Ülkemizde henüz konuşulmayan bilirkişi etiği ve kanıta dayalı bilirkişilik modelini tartışacağız. Bilirkişilik objektif, bilimsel veriye dayalı ve bilimsel standartlarda yapıldığında aynı konuda farklı görüşler olamaz, ancak günümüzde farklı bilirkişi görüşleri ortaya çıkabiliyor. Adalet Bakanlığı İç Denetim Birimi’nin raporunda da belirtildiği gibi; günümüzde maalesef bilirkişilik bu konuda eğitim almamış belli insanların elinde, mahkeme kalemi ve bilirkişiler arasında rahatsız edici ilişkilerle hep aynı bilirkişilere dosyalar verilmekte. Ayrıca henüz o kültüre erişmediğimiz için bilirkişi kararları da pek sorgulanmamakta, bilimsel verilerle uyumu araştırılmamaktadır. Biz artık bilirkişilik standartlarının ve etik kurallarının da gündeme gelmesini istiyoruz. Nitekim geçen yıl Kuşadası’nda düzenlediğimiz ilk kongremizde de bunun temelini atmıştık. ’Bilirkişi etiği ve sorumluluğu’ da kongremizde tartışacağımız bir başka önemli konu.
 
Özetle,’Bilirkişi adaleti değil, adaletin bilirkişisi olmalıdır.’ Kongremize, Tıp Hukuku ve Tıbbi Bilirkişiliğe ilgi duyan herkesi bekliyoruz."
 
Etkinlikle ilgili olarak http://www.tiphukukukongresi.com sayfasından bilgi alınabileceği bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2015, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER