banner51

'Tesisi İstemiyorsan Çöpü Verme'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Yamanlar'daki çöp tesisi için yer değişikliğinin söz konusu olmadığını belirtti. Kocaoğlu, Bu çöp hepimizin çöpü ortak bir sorun ve hepimizin çözmesi gerekiyor ifadelerini kulllandı. Ayrıca yer seçimi konusundaki eleştirilere de cevap verdi. Kocaoğlu ''Belediye başkanlarımızdan istek var ama onlar da çöplerini transfer istasyonlarına bırakıyorlar. O zaman siz de çöpünüzü bana teslim etmeyin''dedi

'Tesisi İstemiyorsan Çöpü Verme'
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Yamanlar’da yapılması planlanan ve tartışmalara yol açan Katı Atık Bertaraf Tesisi için ilk resmi adım atıldı.
 
Yer konusunun kesinlik kazanması için geçtiğimiz ay ÇED ihalesine çıkan Büyükşehir’in, kazanan firmaya yer göstermesinin ardından arazi üzerindeki teknik çalışmalar için kollar sıvandı. İhaleyi kazanan Ankaralı Aymer firması, zemin etütlerini tamamlamak ve ön fizibilite raporunu hazırlamak için çalışmaya başladı. Teknik incelemenin tamamlanması için firmaya Nisan ayına kadar süre verildiği (115 gün) ve bir sorunla karşılaşılmaması halinde onay aşamasına geçileceği belirtildi.
 
HT Egeli’den Can Özlü’nün haberine göre ÇED raporunun alınması ve proje işlemlerinin tamamlanması ile birlikte, çöp tesisi en erken 2015 yılında hayata geçirilebilecek.
 
DEĞİŞME İHTİMALİ YOK
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tartışma yaratan yer tercihi ile ilgili bir değişikliğin söz konusu olmadığını, ÇED sürecine göre hareket edeceklerini söyledi. Kocaoğlu “Yerle ilgili çalışmalar sürüyor. Çalışmalar biter bitmez başlayacağız. Yerin değişme ihtimali bizim için yok. ÇED sürecine göre hareket edeceğiz. Her zorluğun aşılması gerekiyor” dedi.
 
TESİSİ İSTEMİYORSAN ÇÖPÜ VERME
 
Çöp tesisi için belirlenen yer hakkında bazı ilçe belediye başkanları tarafından gösterilen tepkileri doğru bulmadığını ifade eden Kocaoğlu “Seçilen yer öyle bir yer ki çöp tesisi gündeme gelene kadar hiçbir belediye başkanı gitmemiştir. Dağ başında bir yer. Benim sınırlarım içinde olmasın' ne demek? Bu biraz farklı bir bakış açısı. Karşıyaka, Çiğli ya da Menemen'i etkileyecek bir şey yok. Biz depolama alanı kurmuyoruz ki, modern bir tesis kuruyoruz. Bu çöp hepimizin çöpü, çözmemiz gerekiyor. ‘Buraya yapma, oraya yapma’ diye belediye başkanlarımızdan istek var ama çöplerini de getirip transfer istasyonlarına bırakıyorlar. O zaman sen de çöpünü bana teslim etme. Önce bir örnek tesis yapalım daha sonra farklı noktalara da yapacağız” diye konuştu.
 
BAŞKAN’DAN BİR DE KÖRFEZ AÇIKLAMASI
 
Başkan Aziz Kocaoğlu, TCDD ile ortak hayata geçirecekleri Büyük Kanal Projesi ile ilgili ÇED sürecinde sıkıntı yaşadıklarını, bu sorunun da bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Kocaoğlu "Körfez'de 13,5 kilometre kanal yapacağım. Bir kuruş para kazanmayacağım. TCDD deniz yolunu derinleştirecek, liman sahasını büyütecek ve kazancını 3'e katlayacak. Bir an önce ÇED raporunun çıkması lazım. Dünyanın en önemli geri kazanım sistemini kuruyoruz Körfez'de. Buradan çıkan kumun, çamurun ayrıştırılması, inşaat malzemesi ya da tarım toprağı olarak kullanılması çok önemli. Bunların hepsi olacak ama gecikiyor. Bir proje üzerinden herkes belli hesaplar yapıyor. Geciktirilmenin tesadüf olup olmadığını bilemiyorum. Var bir şey. İzmir uzunca bir süredir zoru başarmış bir kent. Zorlanarak yapıyoruz"
 
(HT EGELİ)
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER