Tersine Beyin Göçü Başladı

Dünyanın önde gelen üniversitelerinde çalışan, doktora derecesi alan ve uluslararası ödüller kazanan birçok akademisyen, Yaşar Üniversitesi’nde ders vermeye başladı.

Tersine Beyin Göçü Başladı

Yaşar Üniversitesi’nin nitelikli beyin göçünü tersine çevirme politikası sayesinde yurt içi ve yurt dışında görev yapmış akademisyenler yeni dönemde İzmir’i tercih ederek kentin uzman akademik kadrosunu daha da güçlendirdi. 

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı İzmir'in yükselen değeri olmaya devam edeceklerini belirterek, "2020 Stratejik Planımızda belirttiğimiz gibi,  eğitim ve araştırma odaklı bir üniversite olmanın yanında; insan, toplum ve çevre bağlamında da daha iyi bir yaşamın, sürdürülebilirliğine inanıyoruz. Bu kapsamda, toplumsal sorumluluk anlayışımızı yerine getirmek için, kampüsümüzde ve eko sistemimizde oluşturduğumuz ve her geçen gün geliştirmeye devam ettiğimiz “AR-GE, İnovasyon ve Girişimcilik” kültürü ile birlikte  topluma fayda sağlamak için çalışıyoruz.

Kısa  bir  süre  önce  ülkemizi  ziyaret etmiş olan, inovatif ve ilham veren  girişimci Elon Musk’ın da bahsettiği gibi dünyada olumlu bir etki bırakmak isteyen tüm bireylerin sıradışı olma potansiyelleri var. Yaşar Üniversitesi bu potansiyeli gerçekleştirebilmek için öğrencilerine eleştirel düşünebilmeyi,  yaratıcı olabilmeyi ve iyi iletişim becerilerine sahip olmayı öğreten bir anlayış ile eğitim yolculuğuna devam ediyor.  Yaşar Üniversitesi’nin başarısı için canla başla çalışan bilim insanlarımız ile birlikte büyük bir bilim yuvasına dönüşmüş durumdayız. Üniversitemizde tüm akademik ve idari çalışanlarımız sürekli öğrenen, öğrenmeyi seven ve birikimlerini yeni nesle aktarmak için elinden geleni yapan bireylerden oluşuyor. Bu kadroların, işbirliği kültürünü benimsemiş bir şekilde çalışmaları ve öğrencilerimizin çok önemli katkılarıyla birlikte, üniversitemiz pek çok başarıyı elde etmiş durumda. 2017 Ocak ayında açıklanan, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 Yılı Sıralaması”nda 10 sıra birden sıçrayarak 29. sırada yer aldık.  Bu endekste her yıl, daha da üst sıralara çıkarak üniversitemizin kalite ve başarı çıtasını daha yükseklere taşıyacağımıza inanıyorum. Tüm bu çalışmalarımızda, sarsılmaz iradesiyle üniversitesinden desteğini hiç esirgemeyen, bizlere hep destek olan Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Sayın Selçuk Yaşar’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sayın Selçuk Yaşar’a göre başarının sırrı basit: Çok çalışmak.  Bizler de Sayın Selçuk Yaşar’ın vizyonu ile “Bilim, Birlik, Başarı” ilkeleri doğrultusunda, Türkiye’de çok saygın bir konum edinmiş Yaşar Üniversitesi’nin, yakın bir gelecekte dünyanın önde gelen üniversiteleri içerisinde gösterilecek bir konuma ulaşması için çalışmaya devam ediyoruz." dedi. 

"EN GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTE LİSTESİNDEYİZ"

Yaşar Üniversitesi Rektörü ve Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. M. Cemali Dinçer ise "Yaşar Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 sıralamasında, bu yıl, geçen yıla göre 10 sıra birden yükselerek 29. sırada yer aldı ve en çok sıçrama yapan iki üniversiteden biri olmayı başardı. 

Geçen yıl 39. sırada yer alan Yaşar Üniversitesi, 41,92 puanla bu yıl 29. sıradan listeye girdi. 157 üniversite hesaplamalara dahil edilerek hazırlanan endeks, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralayarak üniversiteler arasında bu alanlarda rekabetin artmasına, böylelikle girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor. 

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralayarak, üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik merkezinde rekabetin artmasına katkı koyuyor. Geçen yıl 39. olarak listeye girmiştik, bu yıl değerlendirmede 5 ölçütün 3’ünde puan artışı sağlayarak 29. olarak girdik. Yeni açıklanan listede en çok sıçrama yapan 2 üniversiteden biri Yaşar Üniversitesi oldu. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 10’u zorlamak” diye konuştu.

İSTİHDAMA KATKI İÇİN YENİ BÖLÜMLER

Türkiye’nin yakın gelecekteki insan gücü ihtiyacını ve işgücü piyasasının taleplerini göz önüne alan Yaşar Üniversitesi, 2017-2018 akademik yılına yeni bölüm ve programla başladı. 
Bu bölümler:

‘Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı’

Dünyada olduğu kadar ülkemizde de hızla gelişen bir meslek alanı olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı ile Türk ve dünya mutfak kültürü ile yakından tanışan öğrenciler, ulusal veya uluslararası konaklama işletmelerinin, restoranların, turistik yolcu gemilerinin mutfak ekibinde veya işletme bölümünde, ayrıca gıda işletmelerinin ürün geliştirme bölümlerinde (ARGE) ve akademik kurumlarda istihdam edilebilecekler.

‘Mimari Restorasyon’

Mimari Restorasyon Programı’ndan mezun olacak öğrenciler de zengin mimari ve kültürel varlıklara sahip ülkemizde, bu alanda yapılacak çalışmalarda görev alan restoratör, arkeolog, sanat tarihçi, mimar ve inşaat mühendisleri gibi meslek mensuplarıyla birlikte çalışabilecekler.
 
‘Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü’

Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü ile geleneksel gazetecilik, halkla ilişkiler ve görsel tasarım derslerinin yanı sıra bilgisayar bilimlerinde okutulan yazılım ve uygulama geliştirme felsefesine hakim olacak gençler, yeni medya düzenlemeleri, sosyal psikoloji, siyaset bilimi gibi konularda da bilgi sahibi oluyorlar. Bu bölümden mezun olacak öğrenciler ise gazeteci, sosyal medya uzmanı, dijital ajans yöneticisi, mobil pazarlamacı, e-devlet hizmetleri uzmanı, mobil ve elektronik öğrenme süreçlerinde içerik sağlayıcısı ve dijital strateji uzmanı olarak çalışabilecekler. 

‘Yönetim Bilişim Sistemleri’ 

Dijital dünyanın meslekleri arasında gösterilen ‘Yönetim Bilişim Sistemleri’nden’ mezun olacak öğrenciler iş hayatında bilişim teknolojilerini etkin kullanabilecekleri gibi yazılım geliştirme mantığına da hakim olabilecek. 

Mühendislik fakültesi ile işletme fakültesinde yer alan ortak dersler ile eğitim alacak olan gençler böylece kendilerini hem sosyal hem de fen bilimleri alanlarında geliştirebilecek. 

KADRO ZENGİNLİĞİ İLE TERSİNE BEYİN GÖÇÜ

Stanford, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Cambridge, Carnegie Mellon, Houston, Greenwich gibi dünyanın prestijli üniversitelerinde çalışmış, doktora derecelerini almış ve uluslararası ödüller kazanmış olan pek çok akademisyen bu akademik yılda Yaşar Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 

Yaşar Üniversitesi’nin nitelikli beyin göçünü tersine çevirme politikası sayesinde yurt içi ve yurt dışında görev yapmış akademisyenler yeni dönemde İzmir’i tercih ederek kentin uzman akademik kadrosunu daha da güçlendirdi. 

Alanlarında etkin isimlerle çalışma fırsatı yakalayacak olan öğrenciler böylece yabancı dil, fen, teknoloji ve sosyal bilimler alanlarında uluslararası düzeyde donanım sahibi olmanın avantajını yakalayacaklar.

KİMLER VAR?

Avrupa Birliği, Kalkınma Bakanlığı ve özel kuruluşlar için projelere imza atan, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Teşvik Ödüllü ve doktorasını Amerika’nın önde gelen yükseköğrenim kurumlarından Northwestern University’de tamamlayan Prof. Dr. Mehmet Ufuk Çağlayan, Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görev almaya başladı. 

Doktorasını Houston Üniversitesi’nde tamamlayan, TÜBİTAK projelerine imza atan ve ABD’nin araştırma kuruluşu Structural Stability Research Council’den araştırma ödülüne sahip Prof. Dr. Oğuz Özgür Eğilmez ile doktorasını Greenwich Üniversitesi’nde tamamlayan ve İngiliz Araştırma Konseyi & Avrupa Birliği Hibesinden ödüllü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kılıç, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde çalışmalarına başladı. 

Doktorasını Stanford Üniversitesi’nde tamamlayan ve ABD’nin seçkin Ulusal Bilim Vakfı Kariyer Ödüllü Dr. Volkan Rodoplu ise Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde çalışmalarını sürdürecek. 

Doktorasını Carnegie Mellon Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Orkun Karabaşoğlu Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, yine doktoralarını İtalya’nın Trento Üniversitesi’nde tamamlayan Yrd. Doç. Dr. Umut Avcı ile Fransa’nın Paul Sabatier Toulouse Üniversitesi’nde tamamlayan Yrd. Doç. Dr. Damla Oğuz ise Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde görev almaya başladı. 

Cambridge Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Dr. Elif Çetin Sosyoloji Bölümü’nde; Boğaziçi Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Yrd. Doç. Mehmet Oğuz Karahan Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü’nde; doktoralarını Stony Brook Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Evren Akaltun Akan ile Nottingham Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Jason Mark Ward İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde göreve başladılar. 

Ayrıca ODTÜ’de Rektör Yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı gibi görevlerde bulunan bilim dünyasının saygın isimlerinden, yüksek lisans ve doktorasını State University of New York College at Buffalo’da tamamlayan Prof. Dr. Cengiz Erol da Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü kadrosuna dahil oldu. 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER