Terminatör Böcekler Devrede

Ormanlardaki dumansız yangınla terminatör böcekler mücadele edecek.

Terminatör Böcekler Devrede
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ormanları sadece yangınlardan,  alevlerden koruma mücadelesi vermiyor.  Geçtiğimi yılın sonlarından beri İzmir ve Manisa  çam ormanlarında etkisini gösteren   adeta  ağaçları yanmış kurumuş gibi gösteren, artım (büyüme) kayıplarına neden olan çam keseböceği zararlısına karşı da yoğun bir mücadele veriyor.
 
Üstelik bu mücadele ormanlarda kimyasal ilaçlarla doğaya zarar vermeden biyolojik yönetmelerle yapıyor.  Bunun da en etkili yöntemi zararlı böcekleri yine başka bir böcek türüyle ve kuşlarla yok etmek...
 
İzmir'in en gözde turistlik merkezlerinden olan Selçuk İlçesi Pamucak mevkiinde orman alanına kurulmuş orman zararlıları ile biyolojik mücadele laboratuarında yürütülen çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi veren İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal laboratuvarda üretilen yırtıcı böcek Calosomo sychopanta böceklerini orman alanlarına bıraktı.
 
İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal 2016 yılı Mart ayında; laboratuar ortamında üretilen ve sadece çam keseböceği tırtıllarını yemek suretiyle beslenen  yırtıcı böcek Calosoma sychopanta’nın Orman Bölge Müdürlüğünce Selçuk, Urla, İzmir, Bergama, Manisa, Akhisar, Demirci ve Gördes’te kurulan 8 adet yırtıcı böcek üretim laboratuarında 176.918 adet üretilerek çam keseböceğinin yoğun olduğu sahalara salınmak suretiyle 8.846 ha alanda biyolojik mücadele yapıldığını belirtti. 
 
Bölge Müdürü Şahin Aybal Çam Kese böceği tırtıl döneminde çam ağaçlarının yapraklarını yemek suretiyle artım kayıplarına, estetik yönden görüntü kirliliğine ve bu sahalarda bulunanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olduğunu ancak kesinlikle ağacın ölümüne sebep olmadıklarını vatandaşların içlerinin rahat olmasını  Mart- Nisan aylarında kurumuş gibi görüntü veren ağaçların Mayıs ayından itibaren tekrar ibre vererek  yeşile bürünmeye başlayacağını söyledi.
 
İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal yırtıcı böcek Calosoma sychopanta üretimi dışında kese böceğinin yırtıcısı böcekçil kuşların popülasyonunu arttırmak amacıyla 400 ha. orman lanına 2.000 adet kuş yuvası astıklarını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER