Tepkilerden Çekindi Yıkmaktan Vazgeçti

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, 2011 yılında ''yıkılıp yerine üniversiteye gelir sağlayacak bir AVM yapılabilir'' dediği Alsancak'taki rektörlük binasını yıkmaktan vazgeçtiklerini belirterek 2016 yılında Alsancak'taki rektörlük binasını Tınaztepe'deki yeni binaya taşıyacaklarını ifade etti. Füzün, ''Alsancak'taki rektörlük binasını hem tahsis sorunu olduğu için hem de tepkilerden çekindiğimiz için yıkmaktan vazgeçtik. Orayı kültür sanat merkezi yapacağız'' dedi.

Tepkilerden Çekindi Yıkmaktan Vazgeçti

GÖKDENİZ ENGİN / BEN HABER

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, 2016 yılında Tınaztepe’deki yerleşkeye taşınacak. Alsancak'taki mevcut bina kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek. Konu ile ilgili olarak Ben HABER gazetesinden Gökdeniz Engin'in sorularını yanıtlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, ''Daha önce yıkma kararı almıştık. Ama binanın tahsis sorunu olduğu için ve ekonomik anlamda zorlanacağımızı bildiğimiz için yıkma kararından vazgeçtik. 2016 yılında Tınaztepe'deki binamıza geçtiğimizde Alsancak'taki binamız kültür ve sanat merkezi olacak. Ayrıca Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Alsancak'taki binamıza taşınacak'' diye konuştu.  
 
Prof. Dr. Füzün, ''Şu anki rektörlük binamızı boşaltacağız. Bu yılın sonuna yetişmiyor, 2016 yılı içinde boşaltacağız. Çünkü Tınaztepe'de yeni rektörlük binamız yapılıyor oraya geçeceğiz. Geçtikten sonrada Alsancak'taki rektörlük binamızdan çıkmayı düşünüyoruz. Çıktıktan sonra da yıkmayı düşündük ama bazı koşullarla karşılaştık Çünkü o bina bize tahsisli. Hazine’nin, Konak Belediyesi’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin payı var rektörlük binamızın bulunduğu arazide. Dolayısı ile sorun çıkacağını düşündüğümüz için yıkmaktan vazgeçtik. Orasını restore edeceğiz ve bir kültür sanat merkezi yapacağız. Bir de Dil Eğitim Merkezi DEDAM var orada, onu da rektörlük binamıza taşıyacağız. 3 tane ana bölüm olacak. Orada enstitü, dil merkezi birde kültür sanat merkezi konuşlanacak. Dolayısı ile şu anki rektörlük binamızdan taşınacağız ama yıkmaktan vazgeçtik'' dedi.  
 
O bölgeye iki üç tane müze açmak istediklerini belirten Füzün, ''Müze için yer bulamıyoruz üniversitede. Sanırım o bölgede onu da organize edeceğiz'' dedi. 
 
 
“Zorluklarla karşılaşacağımızı biliyorduk”
 
Rektör Füzün,''Hazine'den rektörlük binamızı devralamayabiliriz. 3 ortağı var oranın Büyükşehir, Hazine ve Konak Belediyesi. Onlardan tahsis almaya zorlanacağımızı düşünüyoruz. Oranın yıkılması, yeni bir şey yapılması İzmirlileri ilgilendirecek sorunlar ortaya çıkarabilir. O yüzden biz mevcut halini koruyalım sonuçta kültür sanat merkezi olarak kalması da güzel bir şey. Yani yıkım planından vazgeçtik. O zaman rektörlük binası ile ilgili yıkıp yerine yeni bir şey yapmak istiyorduk. Yıkıp yerine üniversiteye gelir getirecek bir şey yaparsak İzmir'in merkezine altında çok katlı otoparkı olur, bir otel olur veya bir alışveriş merkezi olur demiştik ama amacımız tamamen alışveriş merkezi yapmak değildi. Böyle bir şey yaptığımız zaman üniversiteye gelir sağlanır diye düşünmüştük ama tamamen AVM yapacağımız şekli anlaşıldı. Oda bizi üzdü tabi öyle bir niyetimiz yok'' dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2015, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER