Teleferikte Flaş Gelişme!

Teleferik inşaatında yüklenici firma teleferiği bitiremeyince Büyükşehir de üçüncü kez süre uzatımına gittiği öğrenildi. Ayrıca tesis düzenleme ihalelerinde geç kalan Büyükşehir, teleferiği en erken Nisan 2015'te hizmete sokabileceği iddia ediliyor.

İzmir'de Metro'dan sonra inşaatı ve yenilenmesi en büyük tartışma konularından biri olan Teleferik'ten can sıkan haber geldi. Egeli Sabah’tan Ertan Gürcaner’in haberi şöyle: Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin hazırladığı rapor doğrultusunda can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesi ile 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kapalı tutulan Balçova'daki teleferik tesislerinin taşıyıcı sistemlerinin yapımı için yüklenici STM firmasına tanınan ikinci süre uzatımı da 28 Ağustos'ta sona ermesine rağmen tesis öngörülen sürede bitirilemedi. Yüklenici firmanın başvurusunu değerlendiren Büyükşehir Belediyesi, 3. kez süre uzatımına gitti. Bu kapsamda STM'ye 3 ay daha ek süre tanındı. Son verilen süre uzatımının 26 Kasım'da biteceği öğrenildi. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, daha önce yıktığı mesire alanındaki kafeterya, kır kahvesi, restoran, büfe ve tuvalet gibi tesislerin yeniden yapımı için 18 Ağustos'ta ihale yaptı. Mesire alanındaki 14 adet bina tadilatı ile 2 adet konteynır tuvalet alımı ve 35 bin 617, 77 metrekarelik çevre düzenleme işini kapsayan ihale geçtiği- miz günlerde sonuçlandı. Yüklenici firmaya yer teslimi yapılırken inşaatın başladığı öğrenildi. 240 gün yani 8 ayda tamamlanması öngörülen işin bitiş süresi dikkate alındığında teleferik tesislerinin en iyimser tahminle 2015 yılı Nisan ayı sonunda hizmete sokulabileceği öne sürüldü. Teleferik taşıyıcı sistemleri 2015 Ocak ayına kadar tamamlansa bile tesis mesire alanları ve çevre düz enlem işleri bitmediği için hizmete açılamayacak. Teleferik tesislerini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Akşama sabaha çıkarız. Hızlı bir şekilde ilerliyor. Bazı projeler var ki, çeşitli olanaksızlar, çeşitli problemler bunları geciktirebiliyor" demişti.
 
2007 YILINDA KAPATILDI
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılında Balçova'da, Dede Dağı üzerindeki teleferik tesislerini Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin hazırladığı rapor doğrultusunda can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesi ile kapattı. Aradan geçen 7 yıllık süreçte önce mevzuattaki sıkıntılar aşıldı, ardından 3 kez ihaleye çıkıldı. İlk iki ihale iptal edilirken üçüncü ihale uzun süren dava ve Kamu İhale Kurumu'na yapılan itiraz süreçleri nedeniyle sıkıntılı geçti. Sonunda Balçova Teleferik Tesisleri'nin yapım işi STM Teleferik Sistemleri Firması'nda kaldı. Firmaya 2013 yılı Mart ayında yer teslimi yapıldı. Yüklenici firmaya işin yapımı için 300 gün süre tanındı. 30 Nisan 2014'te bitmesi öngörülen iş daha sonra verilen süre uzatımı ile 28 Ağustos'a kaldı. Bu arada Dede Dağı'nda Büyükşehir Belediyesi tarafından kiraya verilen ve yukarı çıkan vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılamayı öngören kafeterya, restoran, büfe, tuvalet, kır kahvesi gibi tesisler önce tahliye edildi, ardından da yıkıldı. Bir yandan teleferiğini inşaatı devam ederken diğer yandan dağın üst tarafında yapılması öngörülen çevre düzenleme ve tadilat çalışması bir türlü ihale edilmedi. Durum böyle olunca olan yine İzmirliye oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesinden mesire alanında yer alan 14 adet bina tadilatı ile 2 adet konteynır tuvalet alımı ve 35 bin 617, 77 metrekarelik çevre düzenleme işinin 18 Ağustos'ta, yani işin resmi bitiş süresine 10 gün kala ihale edileceğini duyurdu. İhale şartnamesinde söz konusu işlerin yapımı için de 240 gün, yani 8 ay süre verildi. 18 Ağustos'ta gerçekleşecek ihale kapsamında 14 adet bina tadilatı, 2 adet konteyner alımı, 35 bin 617,77 metrekare çevre düzenlemesi öngörüldü. İşin bitiş süresi de yer tesliminin ardından 240 gün yani 8 ay süre öngörüldü. Geçtiğimiz günlerde ihaleyi sonuçlandıran Büyükşehir Belediyesi yüklenici firmaya yer teslimi yaptı. Bir yandan çevre düzenlemesi devam ederken diğer yandan da teleferik taşıyıcı sistemlerini üstlenen yüklenici STM Firması sisteminin ana omurgasını oluşturan 8 direğin dikilmesi işlemini tamamladı. Bu arada ikinci süre uzatımı da 28 Ağustos'ta sonra erdi. Son süre uzatımı ile taşıyıcı sistemlerin inşaatının bitiş süresi 26 Kasım 2014 olarak açıklandı.
 
12 MİLYONA MAL EDİLECEK
 
Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak tasarlanan ve saatte 1200 yolcu taşıyacak olan teleferik sisteminin hat boyu 810 metre, yüksekliği ise 316 metre olacak. Hat üzerinde 8'er kişi kapasiteli 20 gondol çalışacak ve seyahat süresi 2 dakika 42 saniye olacak. İzmir'in yeni teleferiği 12 milyon liraya mal edilecek.
 
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER