Tekin'den Sert Eleştiriler!

CHP Genel Sekreteri ve MYK İzmir sorumlusu Gürsel Tekin İzmir İl Başkanlığını ziyaret etti. Tekin’e yaptığı basın toplantısında İzmir İl Başkanı Ali Engin, İzmir Milletvekili ve PM üyesi Aytun Çıray ve diğer İzmir Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Hülya Güven, Mehmet Ali Susam ve partili yöneticiler eşlik etti.

Sözlerine AK Parti iktidarına sert eleştirler getirerek başlayan Gürsel Tekin, ''Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın açıklamalarına değindi. Tekin, ''Bugüne kadar sivil, siyasal hareketlere, odalara, sendikalara, ticari kuruluşlara, neredeyse devletin kurumlarının tamamına müdahale eden bir iktidarın en son demokrasinin şah damarı olan hukuka ve yargıya darbe yapacağını, en üst yargı mensubunun ifade etmesi çok anlamlı. Bir iktidar niçin buna ihtiyaç duyar? Yasa dışı suçlara bulaşmış bir iktidarın yapabileceği hiçbir şey olmayacağını, sadece yargıyı ele geçirip otoriter bir sisteme geçme dışında hiçbir argümanı yok” dedi.
 
Türkiye’deki hukuk sistemini yurtdışındaki hukuk sistemleriyle karşılaştıran Tekin, “Avrupa’da ve Almanyada yüzyılın davası denilen Deniz Feneri davası unutuldu, rafa kaldırıldı. Biz, basın medya unutabiliriz ama dünya bunu unutmayacak. Yargıçları by pass edebilirsiniz ama bir Alman yargıcını değiştiremezsiniz, bağlayamazsınız. O dosyadaki kurye çocukları yok edemezsiniz.  Bunlar önümüzdeki günlerde kamuoyunun önünde olacak. Bunu iktidar çok iyi biliyor.  17-25 Aralık operasyonları... Sadece bunlar değil daha birçok önemli yolsuzluk olaylarının pig yaptığını, uluslar arası araştırmalar önümüze koydu. Bir yıl içerisinde 11 sıralama yükselmiş, yolsuzlukta pig yapmış bir ülkenin nasıl itibarlı olduğunu kirli kaçak sarayla kapatmak asla mümkün olmayacak” ifadelerini kullandı.
Hükümeti dış politika konusunda  da eleştiren tekin, “Bu iktidarın kerametli insanları Gezi Parkı döneminde bir Alman televizyonuna tahammül edemedi.  Bu iktidar Almanya’nın Türkiye’yi  dinlemesine neden reaksiyon göstermedi. ABD’nin Almanya’yı dinlediği ortaya çıkınca tüm Alman siyaseti, kamuoyu, gazeteleri tek manşetle çıktı; ‘Amerika bizden özür diledi’ dedi. Amerika özür dilemek zorunda kaldı. Türkiye’nin bu gücü yok mu?  Türkiye nasıl dinlenir Almanya tarafından? Neden reaksiyon gösteremedi bu iktidar. Bunu düşündünüz mü? Sokaktaki 14 yaşındaki Berkin’e tahammül edemeyen para hareketleri, kirli hareketlerdir bunlar. Bu kadar suça bulaşmış bir iktidarın yapabileceği tek şey demokrasinin şah damarını kesmek olur. CHP olduğu sürece asla ve asla demokrasinin şah damarını, yargıya ve hukuka müdahale ettirmeyeceğiz. Buna kimsenin gücü yetmeyecek. Yeni bir tartışma mekanizması var şimdi: Vesayet... Ergenekon, darbeydi şimdi dünyanın her yerinde yargı sistemi... Kaldı ki 2010 yılında da referandum döneminde iktidar yetkilileri, nasıl demokratik yargı sisteminin geleceğini anlatmıyorlar mıydı? Millet iradesine müdahaleyi nasıl yapacaksınız. Yeni bir sıkıyönetim yasası ile... Şimdi önümüzdeki seçimde 81 tane Evren yaratacağız. CHP buna asla izin vermeyecek.  CHP olmamış olsa İzmir’in önümüzdeki günlerde bir Evren’i olacak. Hepiniz ona bağlanacaksınız. Niye buna ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu ülkede güvenliği tehdit eden tek kurum var; o da AKP’dir. Güvenlik ihlali ne demektir? Yasa, Anayasa, kuralı tanımamak demektir. Siz tanımıyorsunuz kardeşim. Yargı kararını yok sayarım diyenler güvenliği ihlal edenlerdir. Böyle bir şey olabilir mi? Herhangi bir vatandaşa, imar mevzuatına göre ne yapılır? Silah alamaz, siyasetten men edilir. AKP’nin son uygulamaları nedeniyle siyasetten men edilmesi gerekiyor. Yargı kararı var. Yok ben tanımam diyorlar. Tanırsınız tanırsınız. Hem de tıpış tıpış tanırsınız” şeklinde konuştu.
 
HERKESE KAPIMIZ AÇIK
 
Kendini CHP çatısı altında görmek isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirten Tekin, “Bu sadece bizim taşıyabileceğimiz bir şey değil. Tüm farklı siyasal yapıların unsurlarını CHP çatısına bekliyoruz. Gelin önce Cumhuriyetin değerlerine ve kazanılmış demokratik değerlerimize , haklarımıza sahip çıkalım. AKP eridiği için sıkı yönetim yasasını çıkarmak istiyorlar. Elbette izin vermeyeceğiz. Demokrasi, özgürlük bizim vazgeçilmezimizdir. Kendimi CHP’nin çatısı altında görmek istiyorum diyen herkese kapımız açıktır. Genel gidişat, demokrasi ve özgürlüğün gidişatı konusunda sivil toplum kurumları için de geçerli. Siyasi parti olarak değil chp sadece milletle koalisyon yapacak” dedi.
 
KANUN TEKLİFİ RAFLARDA ÇÜRÜMEK ÜZERE
 
Son günlerde gündemden düşmeyen seçim barajı hakkında da konuşan Tekin,“Başbakanı üzülerek izliyorum. Herhalde sayın Başbakanın parlamentodan haberi, bilgisi yok. 2011 yılında CHP’nin hazırladığı kanun teklifi raflarda çürümek durumunda. Bu konuda samimiyeti varsa sayın Çiçek ile görüşür, verdiğimiz yasa teklifini müzakere ederiz. Yüzde 5 teklifimiz var. Bunlar müzakere edebilir. Önce başbakanın samimi olsun. AKP’nin yalanlarından vazgeçmesi gerekiyor. Bu kadar yaşlı başlı insanların yalan öylemesine tahammül edemiyorum.  90’lı yıllarda Bülent Arınç gibi siyasiler, bu bir hak ihlalidir diyordu. Neydi o zaman? Yüzde altı yedilerdeydi. Şimdi geldiler, sizin kaygınız yoksa parlamentodan geçirelim. Sadece bu da değil. Siyasi Partiler Yasası’nı da değiştirelim. İşinize gelmeyene geldik, kucağımızda bulduk dediler. Bu yalanlardan vazgeçecekler. Yalanla dolanla bu işler olmaz” ifadelerini kullandı.
 
BEDELLİ ASKERLİK CHP’NİN PROJESİYDİ
 
Bedelli askerlik konusunda da açıklama yapan Tekin,  “Eski başbakan, ‘memleketi kim koruyacak?’ demişti. Bedelli askerlik CHP’nin projesiydi. Altı tane projemizi AKP hayata geçirdi. Keşke 41’ini de hayata geçirse. Bunlardan biri de bedelli askerlik. Sayın Başbakan çıkıp parası olan var, olmayan var dedi. O da kanun teklifi olarak var. Başbakan sadece bir talimat verecek, CHP’nin kanun teklifini aşağıya indirecek. Parası olan da olmayan da her genç çocuğumuz bundan yararlanmalı. Komisyonda reddedilmiş olabilir ama tekrar ele alınabilir” dedi.  Ayrıca tekin seçimler öncesi milletvekilliği adaylıkları için ön seçim yapacak mısınız sorusuna ise, “İzmirliler merak etmez mi AKP milletvekillerini nasıl belirleyecek? CHP her zaman rağmen en doğrusunu yapar” cevabını verdi.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER