banner9

Tazminatını Alamayan İşçiler Eylem Yaptı

İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki bir peyzaj ürünleri fabrikasından maaş ve sosyal haklarını zamanında alamadıkları gerekçesiyle sözleşmelerini tek taraflı fesh eden 35 işçi, açtıkları davaları kazanmalarına rağmen tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yapıp, yetkililerden yardım istedi.

Tazminatını Alamayan İşçiler Eylem Yaptı
 
Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki peyzaj ürünleri üzerine faaliyet gösteren bir firmada çalışan yaklaşık 35 işçi maaş ve sosyal hakları geç ödendiği gerekçesiyle yaklaşık 2.5 yıl önce tek taraflı olarak sözleşmelerini fesh etti. Ancak, işçiler tazminatlarını alamadı. Hukuk mücadelesi başlatan işçiler açtıkları davaları kazandı. Mahkeme kararına rağmen firmanın tazminatlarını ödememekte ısrar ettiğini belirten işçiler, bugün işyerinin yakınındaki bir alanda toplanıp, eylem yaptı.
 
Firmada 19 yıllık çalışan Arif Efkan Kara, "Elimizde ödeme emirleri olduğu halde, firma bir türlü tazminatlarımızı ödemeye yanaşmıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri de firmaya geldi. Ancak onlarda "Sizin olayınız mahkemeye taşınmış. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok" dediler. Geçen hafta iki arkadaşımla görüşmeye gittiğim firma yetkilisi, ’Siz kendi isteğinizle işten ayrıldığınız için size tek kuruş kuruş tazminat vermeyeceğiz. Biz ayarlamaları yaptık. İstediğiniz yere gidin. İstediğiniz yere şikayet edin’ dedi. Şu an çok mağdur durumdayız. Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanı, Başbakan hatta Cumhurbaşkanımızdan yardım bekliyoruz" dedi
 
"DEVLETİMİZİ YANIMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ"
 
Firmada 18 yıl çalışan Cevdet Çoban da, işletmenin bir çok mülküne haciz koydurttuklarını belirtip, "Ancak haciz işlemini yapamadık. Bizler, üzerimize düşen her şeyi yaptık. Hakkımızı hukuki yollardan aradık. Avukat tuttuk, dava açtık ve kazandık. Ancak sonuç olarak elimize bir şey geçmedi. Devletimizi yanımızda görmek istiyoruz. İki yılı aşkın süredir bu ödemelerin yapılmasını bekliyoruz. Bir çoğumuz bankalar tarafından hacizli. Şirketin sahibinin kızı aynı zamanda şirketin genel müdürü olan hanımefendi, ’Nereye giderseniz gidin. Size kuruş ödemem’ diyor. Çok mağdur durumdayız. Devletimiz bize yol göstersin" dedi.
 
"SADAKA DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ"
 
19 yıl çalıştığı firmada bir de iş kazası geçirdiğini anlatan Özkan Koç ise firmanın ismini değiştirdiğini, tüm makinaları yeni şirket üzerine geçirerek kendilerini devre dışı bıraktıklarını söyledi. Koç, "Tüm yasal yolları denedik. Kendi adaletimizi kendimiz mi sağlayacağız? Başvurmadığımız merci kalmadı. Ne yaparsak yapalım hiçbir şekilde mağduriyetimiz giderilmiyor. İş yerinde geçirdiğim iş kazasının ardından iş bulamadım. Maaşlarımızı 1.5 ay geriden almaya başlayınca ben kendilerine durumumu izah ettim. Çocuğum rahatsız. Her ay ilaç almak zorunda olduğumu söyledim. 13 aydır işsizdim. İş bulalı 2 ay kadar oldu. Biz bu firmaya 19 yılımızı verdik. Bizleri mağdur etmesinler. Hakkımızı versinler. Sadaka istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz" diyerek, tepkimizi dile getirdi.
 
İşçiler açıklamanın ardından sessizce dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER