Tatilciler Gitti, Çöpleri Kaldı

İzmir’in Dikili İlçesi’nin cennet koylarıyla bilinen Bademli Mahallesi’nde, tatilcilerin geride bıraktığı evsel atıklar nedeniyle çöp yığınları oluştu. Rüzgar nedeniyle etrafa da dağılıp, denize sürüklenen çöpler, tepkilere neden oldu.

 
Bademli Mahallesi’ndeki başta Pisa, Ilıca, Hayıtlı, Killik olmak üzere birbirinden güzel koylarda tatilcilerin gelişi güzel yerlere döktükleri çöpler kirliliğe neden oldu. Özellikle ağaç diplerinde çöp yığınları oluştu. Rüzgar nedeniyle etrafa dağılan çöpler, plajlar ve denize de ulaştı. Bademli Mahallesi Muhtarı Neslihan Kutlu Maraş, koylarımızın ve denizimizin eşsiz güzelliği yaz aylarında birçok tatilciyi buraya çekiyor, "Çevre il ve ilçelerden gelen özellikle hafta sonları günübirlik gelenler, çöplerini burada bırakıp, gidiyor. Bu durum bizi ve mahalle sakinlerini rahatsız ediyor. Tatilcilerden, daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Biz de bu konuda gerekli önlemleri almak için çalışacağız" dedi.
 
"SAĞLIIMIZLA OYNUYORLAR"
 
Bademli Mahallesi sakinlerinden Ufuk Akdoğan ise köy halkının bu duruma çok üzüldüğünü belirterek, "Buradaki çöp yığınları çevrede inanılmaz kirlilik yaratıyor. Torbalar, plastikler rüzgarın etkisiyle denize karışıyor. Bu çöplerin burada doğaya bırakılmasına neden olanlar sağlığımızla oynuyorlar" dedi.
 
Mahalle sakinlerinden 80 yaşındaki Selva Gül, Pisa Koyu’nda günibirlik denize girmek için gelenlerin geride bıraktıkları çöpleri görünce şaşkına döndüğünü ifade ederek, "Beni asıl rahatsız eden buradaki işletmelerin ilgisizliği. Buradan para kazanıyorlar. Burada hem milletin parasını alıyorlar, hem de buraları korumuyorlar. 20 lira giriş ücreti aldıkları tatilcilerin çöplerini bırakmalarına göz yumuyorlar. Üstelik kendileri de bu çöpleri temizlemiyorlar. İnsan kendi işyerinde çöplerini temizlemez mi? Bir an önce yetkililerin buradaki yanlışları tespit ermelerini, sorumlular hakkında gerekeni yapmalarını istiyoruz. Eğer bu yapılmıyorsa, bu kurumlar halkın sağlığını değil, işletmelerin menfaatini düşünüyor demektir" dedi.
 
KÜLTÜR VE EĞİTİM SORUNU
 
Bademli Doğa Derneği üyesi Zeki Güraslan ise, "Yaz aylarında denizden yararlanmaya gelen tatilcilerin, denizi kullandıktan sonra bütün çöplerini çevreye bıraktıklarını görüyoruz. Bu bizi rahatsız ediyor. Buradaki tesislerde çöplerini orta yerde bırakıyor. Başka bir meselede foseptiklerden çekilen pisliklerin de yerlere döküldüğünü görüyoruz. Kokusu rüzgarın da etkisiyle rahatsız edici boyutlara ulaşıyor. Belediyenin bu sorunlarla ilgilenmesini istiyoruz" dedi.
 
Emekli olduktan sonra Bademli’ye yerleşen Klinik Psikoloji Rehabilitasyon Teknolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Sözbir, "Genel olarak bu Türkiye’nin bir ayıbı. Temizlik ’dinden imandan gelir’ denir. Ancak böyle bir din yok herhalde. Tabii ki tatil yapmak herkesin hakkı. Ancak bu hakkı kullanırken başkasının hakkını gasp etmemek gerekiyor. Bu duyarlılığı göstermemiz gerekiyor. Ancak bu kültür ve eğitim sorunudur" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER