Tatil Tercihlerini Sosyal Medya Belirliyor

YAŞAR Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, sosyal medyanın tatil alışkanlıklarını değşitirdiğini belirterek, Instagram ya da Facebook’ta görülen bir fotoğraftan ilham alınarak nereye gideleceğine karar verildiğini söyledi.

Tatil Tercihlerini Sosyal Medya Belirliyor
 
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, tatile gidecek bir kişinin kararını mutlaka internet üzerindeki ve özellikle sosyal medyada yer alan bilgi kaynaklarını etkin biçimde kullandığını belirterek, şöyle konuştu:
 
“Özellikle sosyal medyanın sunduğu farklı alternatifler sayesinde, daha önce adını bile duymadığımız yerler hakkında kalacağımız otelden nerede yemek yiyeceğimize kadar isteğimiz birçok bilgiyi edinebiliyoruz. Instagram ya da Facebook’ta gördüğümüz bir fotoğraftan ilham alarak nereye gideceğimize karar veriyor, uçak biletimizi ve otel rezervasyonumuzu da birkaç dakika içinde internetten yapıyoruz. Geriye, sadece nereye gideceğimize karar verip oradaki aktivitelerimizi planlamak kalıyor. Sosyal medya ve özellikle mobil teknolojiler sayesinde, artık herkes birer gezgin, gurme, fotoğrafçı ve otel işletmecisi. Sosyal medyayı kullanarak yalnızca tatile nereye ve nasıl gideceğimize karar vermiyoruz. Tatil sırasında veya tatil dönüşünde de aktif olarak kullandığımız sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapıp memnuniyet ya da memnuniyetsizliklerimizi de aktarıyoruz. Bunun yanı sıra otel aramadan festival ve etkinlik aramaya, uçak bileti satın almaktan yerel hava durumuna kadar birçok şeye artık internet ve uygulamalar üzerinden kolaylıkla ulaşmak mümkün."
 
INSTAGRAM FARK YARATTI
 
Facebook, Twitter gibi sitelerin yanı sıra tüm dünyada turizm sektörünün sosyal nabzını elinde tutan Tripadvisor, Booking, Expedia, Yelp gibi siteler bulunduğunu belirten Doç. Dr. Alikılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu gibi siteler, tatile çıkmadan önce internette bakılan ilk adresler. Ancak Instagram bunların arasında sunduğu ayrı dünyayla fark yaratıyor. Tatil için gitmek istediğimiz yeri, deneyimlemek istediğimiz herhangi bir şeyi 700 milyonu aşan üye sayısı ile Instagram’da kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Türkiye de toplam 42 milyon sosyal medya kullanıcısıyla bu mecrada da oldukça etkin. Örneğin, tatil etiketiyle paylaşılan 4,5 milyon, gezi etiketiyle paylaşılan 900 bin, yurtdışı için de holiday etiketiyle 83 milyon, trip etiketiyle 60 milyonun üzerinde fotoğraf ve video size binlerce seçenek sunuyor. Binlerce gezginin hesaplarındaki fotoğraf ve video paylaşımlarından, tatil için tercih edeceğiniz yerler hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Kolay etkileşim imkanı sayesinde de bir gezginle direkt iletişime geçip sorularınızın cevabını ve tavsiyelerini de alabiliyorsunuz. İşin güzeli, insanlar bunu sosyal statüsü ne olursa olsun gönüllü olarak hiçbir beklenti içinde olmadan yapıyor. Öyle ki bazı gezginlerin paylaşımları ile havayolu şirketleri, seyahat acenteleri yeni uçuş rotaları ve destinasyonlar belirliyor."
 
"TANITIM İÇİN DİPSİZ BİR DENİZ"
 
Sosyal medyanın, turizm tanıtımı için de dipsiz bir deniz niteliğinde olduğunu ifade eden Özlem Aşman Alikılıç, “Sosyal medya turizmcilere tanıtım açısından büyük fırsatlar sunuyor. Ürününüz için direk hedef kitlenizi seçebiliyorsunuz. Örneğin, dünyanın yalnızca bir bölgesinde yaşayan, belli yaş aralığındaki, doğa sporlarına düşkün, kültür turizmini seven gibi bir seçim yaparak reklamınızı yapabiliyorsunuz. Bunu yaparken geleneksel tanıtıma göre çok daha az bir bütçe harcıyorsunuz. Ancak tatile çıkacaklar bir otelin internet sitesindeki bilgilere ya da fotoğraflara çok güvenmiyor. Mutlaka, orada kalmış kullanıcıların fotoğraflarına, 96 milyon üyenin 500 milyon yorum ve görüşünün yer aldığı Tripadvisor gibi sitelere, tüketici şikayetlerinin yer aldığı platformlara bakarak karar verip tüm bunları daha güvenilir buluyorlar. Bu nedenle, izlenecek strateji hayati önem taşıyor" diye konuştu.
 
"DOĞRU SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ, TERCİHİ ETKİLİYOR"
 
Turizm firmalarının, otellerin, doğru ve güvenilir sosyal medya yönetiminin tüketici tercihlerini doğrudan etkilediğini vurgulayan Alikılıç, “Arama motorları günümüzde yalnızca birer arama motoru değil, aynı zamanda birer itibar göstergesi. Başarılı olmak için öncelikle uzmanlarla çalışıp şeffaf olunmalı, en uygun sosyal medya içeriğini seçerek kaliteli içerik, kaliteli ve bol görsel kullanılmalı. Bunun etkileşim olduğu, 7- 24 sürdürülebilmesi ve yönetilmesi gerektiği unutulmamalı. Sadece pozitif geri dönüşler değil, negatif dönüşler alındığında da hemen iletişim kurup bunları avantaja çevirerek herhangi bir hizmetten memnun kalmayan misafiri mutlu etmek mümkün. Uluslar arası araştırmalara göre, online itibarda yaşanacak 1 puanlık artış, odabaşı gelirlerde yüzde 1.42 artış demek" diyerek yapılması gerekenleri anlattı.
Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER