Tartışmaya Son Noktayı TOBB Koydu

İzmir Ticaret Odası'nda son bir haftadır gündemde olan İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nda tüzük değişikliğine ilişkin Oda Başkanı Ekrem Demirtaş'a bu kez Odalar ve Borsalar Birliği'nden yönetmelik darbesi geldi.

Tartışmaya Son Noktayı TOBB Koydu

Burak Cilasun / Ben TV

İzmir Ticaret Odası'nda başkanlık seçimlerinin yaklaşması ve mevcut başkan Ekrem Demirtaş'ın karşısına bir dönem Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı da yapmış olan Mahmut Özgener'in çıkmasıyla birlikte kazan kaynamaya devam ediyor.

İZTO'nun tasarrufunda olan İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'na ait olan Ekonomi Üniversitesi'nin mütevelli heyeti başkanlığını yürüten Ekrem Demirtaş, geçtiğimiz hafta bu ayın 13'ünde olağanüstü tüzük kurultayına gitmek için düğmeye basmıştı. Kulislerde Demirtaş'ın İZTO seçimlerini kaybetse bile Ekonomi Üniversitesi'ni kaybetmeme hamlesi olarak değerlendirilen ve aralarında Necmi Çalışkan'dan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan'a kadar isimleri barındıran  İZTO üyelerinin konuyu Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne taşımasıyla devam eden süreçte çarpıcı bir gelişme yaşandı.

Yönetmeliğe ekleme yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, odalara bağlı vakıfların yönetimlerine ilişkin olarak halihazırda var olan yönetmeliğe yeni maddeler ekledi. Buna göre odalara bağlı vakıfların yönetim tasarruflarının oda yönetimlerinden çıkmaması adına vakıflarda mütevelli heyeti üyesi olacak isimlerin oda tarafından seçilmesi, odadaki görevi sona eren kişilerin otomatik olarak vakıf mütevelli heyeti üyesi görevinin de biteceğinin altı çizildi. 

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle birlikte İZTO mevcut yönetiminin seçimi kaybetmesi durumunda, İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı'nda yönetimi elinde bulundurabilmek adına yapmak istediği tüzük değişikliği şansı da sona ermiş oldu.

İşte Resmi Gazete'deki o yönetmelik değişikliği;

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER