banner9

Tartışma Tutanaklardan Çıkarıldı, Meclis Özür Diledi

 İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 14 Haziran günü gerçekleşen oturumda yaşanan tartışma ve arbedeyle ilgili çarpıcı bir karar aldı. Meclis tüm konuşma ve tartışmaların tutanaklardan çıkarılmasını ve özür dilenmesini oy birliğiyle kabul etti.

Tartışma Tutanaklardan Çıkarıldı, Meclis Özür Diledi
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu akşam (16 Haziran) yapılan Haziran ayı son toplantısı, iki gün önce yapılan ve CHP ile AK Partili meclis üyeleri arasında tartışma ve arbedenin yaşandığı oturumun gölgesinde başladı. Birbirinin üzerine yürüyen meclis üyeleri arasında yaşananları unutturacak hamle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan geldi. ’Nahoş hadise’ diye nitelediği olayla ilgili konuşan Kocaoğlu, 14 Haziran Çarşamba günü Meclis oturumundaki tartışmaların ve bunla ilgili konuşmaların tutanaklardan çıkarılmasını önerdi. Kocaoğlu "Tüm konuşma ve tartışmanın tutanaklardan çıkarılmasını öneriyorum.  Çarşamba günü olaya karışan arkadaşların hepsinin özür dilediğini kabul ederek,  bir daha da böyle bir olayın yaşanmaması için kendisini kontrol etmesini diliyorum. 13 yıldır bu meclisi yönetiyoruz. 13 yıldır çarşamba günü yaşanan gibi bir olay olmadı. Ramazan ayının oruç yorgunluğuna vererek, sunduğum önergeyi ve özrü oylarınıza sunuyorum" dedi. Yapılan oylamada Kocaoğlu’nun önergesi oybirliğiyle kabul edildi.
 
İZMİR’İN KALKINMASI İÇİN KÜR MERKEZİ İNŞAA EDİLECEK
 
Meclis’te belediye şirketi İzenerji A.Ş.’nin İzmir ve Çeşmeli otelcilerin kurduğu Tetusa Şirketi’ne 12 milyon TL hisse senedi alarak ortak olmasıyla ilgili önerge tartışma yarattı. Plan ve Bütçe, Hukuk ve Şirketler Komisyonu’nun hisse alımı kararının şirket yönetim kurulu yetkisinde olduğu, Meclis’in bu yönde bir karar almasına yer olmadığı yönündeki raporu verdiği önergeyle konuşan AK Parti Grubu üyeleri, belediye şirketinin başka bir şirkete ortak olmasını anlayamadıklarını, zarar ettiği ve edeceği kuşkusu olan bir şirketi ortak olunmasıyla ilgili soru işaretleri bulunduğunu belirtti. Bunun üzerine konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, şirketin kar amacı güden bir şirket olmadığını Hazine’den  49 yılığına tahsis edilen Alaçatı-Çeşme arasındaki araziye İzmir’in kalkınması için Kür Merkezi inşaa edeceğini söyledi. Kocaoğlu "Bu şifalı sularda termal tedaviler yapılıp Çeşme’deki turizm tesislerinin süresinin ve yatak kapasitesinin uzatılması için yapılıyor. Burası 60 tane İzmirli, Çeşme’deki otelciler, esnaf ilçenin kalkınması için ortak olduğu bir şirkettir.  Bu yatırımın 30 milyon TL kısmı yapılmıştır. Bu belediyenin, kentin zararına olacak bu Meclis’e karar gelmez. Bunu aklımıza sokarım. Buraya kür merkezi olarak daha en az 60-70 milyon TL’lık daha yatırım yapılacaktır. Zamanla belki 100 milyon TL’yi aşacaktır. Çeşme’nin turizmin, otel yatak doluluğu ve süresi artacaktır. Aynı projeyi kür merkezini ortak olduğumuz İzmir Jeotermal A.Ş. olarak aldığımız Seferihisar Doğanbey’de 42 dönümlük arazide de yapacağız. Seferihisar, Gümüldür, Özdere arasındaki otellerin mevsimle süresini uzatıp turizmde mesafe kat etmek istiyoruz. İnciraltı planları bittiğinde kür merkezinin daha büyük çaplısı yapılacak. Bu kent turizmde, hizmet sektöründe büyürse, şifa bulmak için insanlar gelecekse, tıp fakülteleri, hastaneler açılacaksa bu yatırıma ihtiyaç olduğuna karar verdik" dedi. Meclis’in karar almakla ilgili bir yetkisi olmadığını bilerek konuyu Meclis’i bilgilendirmek, komisyonlarda enine boyuna tartışılması için getirdiklerini belirten Kocaoğlu, kür merkezinin karlı bir yatırım olması durumunda özel sektörün bunu bugüne kadar 80 defa yapacağına dikkat çekti. Kocaoğlu "Biz ise kamuyuz. Fuar İzmir para mı kazanıyor. Ama İzmir’in hizmet sektörü 1,5 milyar TL ciro yapıyor. Bunun 500 milyon TL’si net kardır. Belediye, kamu, devlet her türlü yatırım, teşvikin para kazanıp kazanmadığına bakmıyor. Bu sistem para kazanmayacaksa İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 100’ü de yapsa kazanmayacaktır. Yükü paylaşım söz konusudur. Para kazanırsa kazanır, kazanmazsa da kazanmaz. Ama Çeşme’nin sezonluk süresini bu kür merkezi 1-2 ay uzatırsa bundan Türkiye Cumhuriyeti, İzmir ve Çeşme kazanacaktır" dedi.
 
Meclis’in sonunda AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, kentte engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak için kaldırımlarda uygulanan sarı şeritlerin kalitesiz malzeme nedeniyle yok olduğunu, işlevini yitirdiğini söyledi. Bu yönde şikayetler aldıklarını belirten Doğan, Avrupa’daki ve Türkiye’de kentlerde kullanılan malzemenin araştırılmasını önerdi. Başkan Kocaoğlu ise, Doğan’ın söz ettiği malzemenin geçmişte yapılmış kaldırımlarda kullanıldığını söyledi. O dönem tüm illerin aynı malzemeyi kullandığını dile getiren Kocaoğlu, son dönem yapılan kaldırımlarda dayanıklı doğal malzemenin kullanıldığını söyledi. 
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 20:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER