Tarihi Kurtaran İmza

Uzun yıllardır mezbelelik durumda olan Basmane Anafartalar Caddesi üzerindeki Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı Konak Belediyesi’nin girişimleri sonucu yıkılmaktan kurtuluyor.

Tarihi Kurtaran İmza
Osmanlı’dan kalma tarihi hamam Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç tarafından imzalanan sözleşme kapsamında restorasyon karşılığı 17 yıllığına Konak Belediyesi tarafından kiralandı.  Atılan imzalarla tarihi hamam yeniden kente kazandırılacak.
 
17 YILLIĞINA KİRALANDI
 
Moloz taş ve tuğladan yapılmış Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı’nı İzmir’e kazandırmak için anlamlı bir adım attıklarını kaydeden Başkan Pekdaş, restorasyon çalışmalarının kısa süre içinde başlayacağını söyledi. Restorasyonun ardından hamamın 17 yıllığına Konak Belediyesi’nin çeşitli hizmetlerine mekan olacağını belirten Pekdaş, “Konak Belediye meclisi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün aldığı ortak karar sonucu bu anlamlı işbirliğini resmiyete kavuşturan imzaları attık. Tüm İzmirli hemşerilerimize hayırlı olsun” dedi. Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç da restorasyonun ardından tarihi hamamın yeniden görünür olacağını belirterek, Konak Belediyesi’ne ve Başkan Sema Pekdaş’a tarihi değerlere vermiş oldukları destekten ötürü teşekkür etti. 
 
YENİDEN AYAĞA KALKACAK
 
İzmir’in tarihi semtlerinden Tilkilik’teki Anafartalar Caddesi üzerinde yer alan ve klasik Osmanlı mimarisi plan düzeninde inşa edilmiş olan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı uzun yıllar kendi haline terk edilmişti. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen hamam1965 yılına kadar kömür deposu olarak kullanılmış, daha sonra ilgisizlik nedeniyle yıkılmıştı. Günümüze ancak ‘sıcaklık’ bölümü ile bazı duvar kalıntıları ulaşan hamam, atılan imzaların ardından restore edilerek yeniden kente kazandırılacak. Anafartalar Caddesi üzerinde yer alan hamamın yakınlarında Hatuniye Camii, Dönertaş Sebili, Basmane Polis Karakolu gibi önemli dönem yapıları bulunuyor. Konak Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nce hazırlanan restorasyon projesi Koruma Kurulu’nun onayından sonra uygulamaya geçirilecek.  Restorasyonun tamamlanmasının ardından tarihi hamam, belediye hizmetlerinin verildiği bir mekan olarak hizmete açılacak.
 
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER