Tarihi dokuda asırlık lezzetler

1650–1670 yılları arasında kurulan İzmir deyince akla ilk gelen simgelerden tarihi Kemeraltı çarşısı...

Tarihi dokuda asırlık lezzetler

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Tarihi dokusu, mimarisi, İzmir'e özgü lezzetleri ile alışverişin kalbidir Kemeraltı çarşısı. İzmirlilerin ve İzmir'e gelip de vazgeçemeyenlerin odak noktası tarihi Kemeraltı çarşısı, yıllardır tarihi lezzetlere ev sahipliği yapmıştır ve yapmaya da devam etmektedir. Gelin isterseniz Kemeraltı'ya özgü tarihi lezzetlere bir göz atalım...

Ev yemeklerinin adresi: Zeytinyağlı ve et yemeklerinin adresi Bizim Lokanta, tarihi Kemeraltı Hanı'nın içerisinde bulunmaktadır. Özellikle ördek ve balık çorbasıyla meşhur Bizim Lokanta adından söz ettirmektedir. Balkabaklarıyla süslü ambiyansıyla otantik bir ortamla sizleri karşılayan lokantaya eğer hiç gitmediyseniz lezzetlerini tatmak için uğramanızı tavsiye ederiz.

Vazgeçilmez turşu suyu: Sizin de başlığı okur okumaz ağzınızın sulandığını ve canınızın turşu suyu çektiğini duyar gibiyim. İzmirlileri çocukluk günlerine götüren 1972 yılından beri hizmet veren Turşucu Tahsin'de turşuların ve suyunun lezzeti aynı günkü gibi devam etmekte. Küçücük dükkanla yıllardır hizmet veren Turşucu Tahsin'de 100'e yakın turşu çeşidini bir arada görebilmektesiniz. İzmirliler genellikle Kemeraltı'nda kuşçuların orası diye bilmektedirler.

Kahvaltının değişmez damak tadı: Kemeraltı'nın bir başka klasik lezzeti Yoğurtçu Hasan'dır. Kahvaltı olarak lezzetli bir sofra arıyorsanız tam olarak doğru adrestesiniz. Ballı yoğurt, bal kaymak ve birbirinde lezzetli sahanda yumurta çeşitlerini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Söğüşten vazgeçemeyenlerin uğrak yeri: Söğüşe hep önyargılı yaklaşılsa da bir kere tadına bakıldı mı asla vazgeçemeyeceğiniz lezzetler arasında yerini alacağından eminiz. Tarihi Kemeraltı çarşısına gelenlerin ve söğüş sevenlerin uğrak yerleri arasında söğüşçü Mustafa Usta yer almaktadır. Hisarönü Söğüşçüsü 1975 yılından beri hizmet vermektedir.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda kahve kokusu: Kemeraltı'nın tarihi dokusu içerisinde dolaşırken, uzaklardan mis gibi kahve kokusu sizi mest eder. Hisarönü'nden girdiğinizde meşhur dibek kahvecisi İlyas Gönen'in önünde kuyruğu görmeye alışkındır İzmirliler. 1939 yılından günümüze kadar her türlü kahve çeşidiyle adını tescillettirmiştir.

Kemeraltı alışkanlığı değirmen: 1970 yılında Kestanepazarı Camisi’nin altındaki dükkanda kurulan değirmen, İzmirlilerin yıllardır bildiği ve alışkanlıkları haline getirdikleri alışveriş yeridir. Bakliyat, un ve baharat merkezi olan değirmende her zaman kuyruk oluşturmuş insanları görmeniz mümkündür. Ama belirttiğimiz gibi İzmirlilerin alışkanlıkları ve değişmez adresleri arasında yer almaktadır. Eğer alışveriş için Kemeraltı çarşısında değirmeni tercih edecekseniz oluşan kuyruğu da göze almanız gerekiyor.

İzmir deyince; midye: İzmir'e gelmek için bir neden arıyorsanız; işte size midye... İzmirlilerin zaten asla vazgeçemedikleri lezzettir midye ama biz İzmir'de yaşamayanlar için öneriyoruz bunu... Aslında çiğdem gibi diyebiliriz; Yedikçe bırakamayacağınız ve kaç tane yediğinizi hatırlamayacağınız muhteşem bir lezzet. Kemeraltı'nda balıkçılar çarşısına uğradığınızda midye dükkanları zaten sizi cezbedecektir. O zaman şimdiden size afiyet olsun...

Tarihi meydanda Manisa Kebap lezzeti: Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın klasikleşmiş lezzetleri arasında Manisa Kebabı da yerini almaktadır. Eşsiz Manisa kebabını 1970 yılından beri Ali Paşa Meydanı‘nda hizmet vermekte olan Manisa Doyuran Kebap'ta yemenizi tavsiye ederiz. Kebabın yanında aynı zamanda piyaz ve özellikle yayık ayran kesinlikle tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Geleneksel lezzet pide: Kemeraltı'nda her yerde pide dükkanlarını görmeniz mümkün. Ama içlerinden bir tanesi 1988 yılından beri hizmet vermekte ve bütün tarihi Kemeraltı çarşısına lezzetini duyurmuştur; Numan Pide... Pidelerini kara fırında, meşe odunu ateşiyle pişiren Numan Pide’nin değişik lezzet seçeneklerini mutlaka denemelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER