banner51

Tarihi Davada Flaş Gelişme

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yolsuzluk iddialarına ilişkin tamamı tutuksuz 129 sanığın yargılandığı davanın 7. duruşması gerçekleştirildi. Mahkeme heyeti, AYM’ye müzekkere yazılarak İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki davayla ilgili bir müracaat olup olmadığının sorulmasına ve bu konudaki talebin daha sonra değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bazı sanıklar ile avukatları katıldı.
 
Duruşmayı Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan da izledi.
 
 
Avukat Ercan Demir, davanın anayasaya aykırılığı hususunun değerlendirilmesini ve dosyanın Anayasa Mahkemesine (AYM) gönderilmesini istediklerini söyleyerek, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinin benzer bir talepte bulunulan davada, dosyayı AYM’ye  mahkemesine gönderilmesi kararı aldığını hatırlattı.
 
Davanın özel mahkemeler zamanında açıldığını, oysa özel yetkili mahkemelerin kaldırılma sürecinde ikili bir durum oluştuğunu belirten Demir, olağanüstü yöntemlerle yani hukuksuz şekilde elde edilen delillerle açılan davaların devam edilmesinin ikili bir durum ve anayasaya aykırılık teşkil ettiğini ifade etti.
 
Demir, HSYK’nın 8 Kasım 2014 tarihinde, bu davanın soruşturma aşamasında görev alan savcılar hakkında soruşturma izni verdiğini de dile getirdi.
 
Mahkeme heyeti, AYM’ye müzekkere yazılarak İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki davayla ilgili bir müracaat olup olmadığının sorulmasına ve bu konudaki talebin daha sonra değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.
 
Aziz Kocaoğlu duruşma sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, davanın AYM’ye gönderilmesine ilişkin karar sürecini bekleyeceklerini söyledi.
 
Kocaoğlu, bunu iyi bir gelişme olarak değerlendirdiklerini, AYM kararına göre de davanın yönünün kendi lehlerine gelişeceğini umut ettiklerini belirterek, “Zaten yapılan işin ne olup olmadığını dünya alem biliyor. Biz 10 mart’ta buraya geleceğiz, beraat edinceye kadar da devam edeceğiz” dedi.
 
HSYK müfettişlerinin savcılar hakkında inceleme izni kararının hatırlatılması üzerine Kocaoğlu, “Doğru er geç ispat edilir. Çok büyük sıkıntı çektik, hala da çekmekteyiz. Bu mahkeme başımızda Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor, İzmir’in başında sallanıyor. Savcılar hakkında soruşturma açılması kararı, bizim davanın başından beri söylediklerimizin bir anlamda tescili oldu. Bunu da yine davanın seyri, bizim masumiyetimiz açısından iyi bir gelişme olarak değerlendiriyorum” şeklinde konuştu.
 
AA
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER