banner51

Tarihe Saygı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Tarihe Saygı Ödülleri’nde Bergama ve Eğlenhoca köyü rüzgarı

Tarihe Saygı Ödülleri Sahiplerini Buldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel mekansal mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla bu yıl 13’üncüsünü düzenlediği "Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri" törenle dağıtıldı. Törene 5 ödül kazanan Bergama ve iki ödül alan ve köylülerin de törene geldiği Karaburun’un Eğlenhoca köyü damgasını vurdu
 
Basmane’de Aziz Vukolos Kilisesi’nde gerçekleşen ödül törenine CHP İzmir milletvekilleri Özcan Purçu, Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, parti temsilcileri, tarihçiler ve vatandaşlar katıldı. Agora, Basmane, Kadifekale bölgesinde büyük çalışmalar yaptıklarını kaydeden Kocaoğlu, “Tarihi dokuların ayağa kalkması, restore edilmesi, kullanılması, tekrar yaşama dönmesi, cazibesini artırılması iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey. Benden önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina da uğraşıyordu, biz de 12 senedir uğraşıyoruz. Daha çok arkadaşımız uğraşacak. Kenti ziyaret edenler, farklılıkları, oranın özgün yapısını, mimarisini, sanatını, zanaatını, yolunu, izini görmek istiyor. Beton binalar, çok yıldızlı oteller gibi şeyler dünyanın her yerinde var. Bunun yarışı bile bana göre çok anlamsız, ’en yüksek binayı yapıyorum, en geniş binayı yapıyorum, en büyük binayı yaptım’ bunun yarışına girmek bile anlamsız. Bizim elimizde Konak’tan başlayan, Kadifekale’de biten, Kemeraltı, Agora, Roma Antik Tiyatrosu’nu içine alan 270 hektarlık tarihi bölgemizi ayağa kaldırmak için çaba harcıyoruz. İlerliyoruz ama yavaş ilerliyoruz. El birliğiyle tarihi bölgemizi ayağa kaldırıp insanlığa dünya insanlığa sunacağız. Burada yaşayan vatandaşlarımızın, iş yapan insanlarımızın yaşama standardını, gelirini artıracağız" dedi.
 
İzmir’de 60’lı yıllara nazaran eski yapıların yok olduğunu ancak son dönemde tarihe saygı bilincinin geliştiğini aktaran Kocaoğlu, "Koruma bilinci her geçen gün artıyor. Hep birlikte tarihimize, geçmişimize sahip çıkmak istiyoruz. Tarihimizi bugüne ve gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Kişiliğimizi oluşturan öğelerin, geçmişteki tarihimizde, yollarımızda binalarımızda olduğuna inanıyorum" dedi. Kocaoğlu olanağı olanların tarihi bölgeden tescilli bina restore etmesini istedi.
 
Seçici Jüri Başkanı Prof. Dr. Can Binan ise yaptığı konuşmada “Türkiye’nin incisi bu şehirde bulunmak biz İstanbulluları çok rahatlatıyor. Böyle bir ödül organizasyonunu 13 yıldır sürdermek çok önemli" dedi. Törende Başkan Kocaoğlu, Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü kazanan Bergamalı Makbüle Çelen’ ve jüri özel ödülünün kazanan İsmail Araç’a ödülünü verdi. Törende en çok ilgili Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalı Katkı ödülünü kazanan Şakir Sarıoğlu, Karaburun Eğlenhoca Köyü Tarih ve Etnogrfaya Evi ödülü için gelen Eğlenhoca köyü sakinleri çekti.
 
5 KATEGORİDE 35 BAŞVURU
 
Yarışmaya 5 kategoride 35 başvuru yapıldı. Katılımın 21’i merkezden, 14’ü ise Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Kınık ve Bergama’dan gerçekleşti. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Can Binan başkanlığında toplanan Seçici Kurul, 5 günlük değerlendirme ve inceleme gezilerinin ardından ödül almaya hak kazanan projeler belirlendi. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri, Tarihi Yapıda Yaşam, Esaslı Onarım, Emek, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik kategorilerinden oluşuyor.
 
ÖDÜL ALANLAR
 
Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü: Makbule Çelen Evi (Bergama), Nurdagül Büyükarhan Evi (Bergama), Güray ve Figen Varlık Evi (Bergama), Fatma ve Necdet Çancılar Evi (Dikili), Şaziment Tuncel Evi (Karaburun-Eğlenhoca Köyü)
 
-Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım Ödülü: Ömer ve Şükran Torun Evi / Zangoç Evi (Foça), Mimari Müellif: Neşe Bozkır, Fevzi Bozkır, Ercüment Kuyumcu, Uygulama: Ömer Torun
 
-Mehmet Hamdi Uzer Binası (Bergama) Mimari Müellif: L.Bülent Şahin Uygulama: Mehmet Hamdi Uzer
 
Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım Ödülü: Rönesans Yalısı (Bayraklı-Turan) Mimari Müellif: Tamer Pakben Uygulama: UMART Mimarlık
 
Beyaz Köşk (Esenyalı) Mimari Müellif: Salih Seymen, Uygulama: Grid İnşaat
 
Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülü: Karaburun Eğlenhoca Köyü Tarih ve Etnografya Evi, Lütfü Dağtaş "Anadolu’nun Son Karatabağı" Belgesel Film ve Fotoğraf Sergisi, Tufan Atakişi "Fred, Edmond, Henri Boissonnas ve İzmir" adlı kitabı.
 
Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü: Naci Şensoy Anadolu Lisesi "Her Evde Bir Tarih Var", Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları "Nerede Kırkınca Nerede Şirince", Özel Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Havajet Yaşayan İzmir’de", Ayrancılar Ortaokulu "Müzede Öğreniyorum" isimli çalışmalarıyla ödül aldı.
 
Seçici Kurul ayrıca ’Yaşayan İnsan Hazinesi’ olarak değerlendirdiği Anadolu’nun son karatabağı olan İsmail Araç’a Jüri Özel Ödülü verdi.
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER