Tanrıkulu'dan Esnaf Ziyareti

Seçim çalışmaları kapsamında vatandaş ve esnaf ziyaretlerine devam eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu, MHP iktidarında esnaf ve küçük işletme sahiplerine ciddi destek verecek projelerin beyannamede yer aldığını söyledi.

Tanrıkulu'dan Esnaf Ziyareti
Hipermarket yasası, esnafı koruyacak AVM yasası olarak bilinen, esnaf ve küçük işletmelere yönelik destek amacıyla çıkarıldığı iddia edilen Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un aslında rant kanun olduğunu öne süren Tanrıkulu, “Mahalle arasında çarşıda pazarda geçim mücadelesi veren esnaflarımıza destek amacıyla çıkarılan AVM yasasının esnafı korumadığı ortadadır. Mahalle aralarına bile zincir mağazaların küçükleri açılmakta ve bakkallarımız, pazarcımız, çarşılardaki esnafımız kan ağlamaktadır. MHP iktidarında bu yasa baştan aşağıya düzeltilerek esnaf ve orta büyüklükteki işletmelerimizi tam korur vaziyette yürürlüğe girecektir" dedi. Esnafın MHP iktidarında rahat bir nefes alacağını, yeni işyeri açan ve istihdam yaratan esnaf ve sanatkâra beş yıl süreyle gelir vergisi muafiyeti getirileceklerini söyleyen Tanrıkulu, “Esnaf ve sanatkârların, geçmişte vergi mükellefiyeti ve oda kaydı bulunmasına rağmen, kayıt ve tescili olmadığı gerekçesiyle hizmetine saydıramadıkları zorunlu sigortalılık sürelerine borçlanma imkânı verilerek hizmetlerine saydırabilmeleri sağlanacaktır. Esnaf BAĞ-KUR emeklilerinin aylıkları iyileştirilerek, gerçek manada intibak düzenlemesi yapılacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikler giderilecektir. Esnaf ve sanatkârımızın emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesilmesi uygulaması kaldırılacaktır" diye konuştu.
 
YENİ TİCARİ ARAÇLARA ÖTV VE KDV MUAFİYETİ
 
Geçimini tek araçla temin eden şoför esnafının mevcut aracını yenile­mek amacıyla alacağı yeni ticari araçtan KDV ve ÖTV alınmayacağını ifade eden Tanrıkulu, “Ticari araçların vergi yükünün ağır olduğu ortadadır. Birde geçimini bu yönde sağlayan vatandaşlarımızdan KDV ve ÖTV almak vatandaşa ağır bir külfettir. Bu sebeple, şoför esnafımızın aracını yenilemesi amacıyla alacağı araçlarda KDV ve ÖTV muafiyeti uygulayacağız. Diğer yandan şoför, minibüsçü, servisçi ve nakliyeci esnafının taşımacılık yapabilmesi için zorunlu olan yetki belgeleriyle ilgili uygulamalar ve ücretlendirmeler, yapılacak yeni düzenlemelerle şoför esnafına yük olmaktan çıkarılacaktır" dedi. Tanrıkulu, MHP iktidarında, akaryakıt kaçakçılığının önleneceğini, buradan elde edilecek gelirle yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnafa vergisiz akaryakıt sağlayacaklarını da söyledi.
Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2015, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER