banner9

Tank ve Zırhlı Araçları Gönderip...

Darbe girişimi sonrası tutuklanan Tuğgeneral Nihayet Ünlü'nün ifadesinde çarpıcı ayrıntılar yer aldı. Darbeyi önlemeyle çalışan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'in, telefonla ulaştığı Tuğgeneral Ünlü'ye "Nihayet paşam, derhal tugayına git ve sahip çık" emrini verdiği; buna karşılık Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in ise Bergama'da bulunan 27 tank ve 10'dan fazla zırhlı aracı, darbede kullanılmak üzere İzmir'e gönderilmesini emrettiği ortaya çıktı.

Tank ve Zırhlı Araçları Gönderip...
Ordudaki cemaat üyesi askerlerin geçen cuma günü yaptıkları darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra birçok ilde askerlere yönelik operasyon yapıldı. Operasyonun Balıkesir ayağında 5 generalle tutuklanan Edremit 19'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü'nün ifadesi, darbe gecesi yaşananları ortaya çıkardı. 
 
"DERHAL TUGAYINA GİT"
 
Tuğgeneral Nihayet Ünlü'nün ifadesi, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'in darbeyi önlemek için çabasının yanı sıra, ordunun iki numaralı ismi Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in ise sonu kanlı sonuçlanabilecek bir istekte bulunduğunu gözler önüne serdi. 
 
Darbe girişiminin başlamasından sonra destek vermeyip emrindeki komuta kademesini uyardığı bilinen Orgeneral Abdullah Recep, uzun çabaları sonrasında telefonla Tuğgeneral Nihayet Ünlü'ye ulaştı. Orgeneral Recep direkt olarak, "Nihayet paşam, derhal tugayına git ve sahip çık" emrini verdi. 
 
27 TANK VE 10'DAN FAZLA ZIRHLI ARAÇ İZMİR'E GELECEKTİ
 
İfadesinde Orgeneral Abdullah Recep'in bu emrini yerine getirdiğini, tugayda görevli tüm personeli birliğe çağırdığını, bunun hareketlilik yarattığını ancak darbeye destek anlamında olmadığını ileri süren Tuğgeneral Nihayet Ünlü, Ege Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in kendisine verdiği emri de anlattı. Tuğgeneral Nihayet Ünlü, "Ege Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, beni askeri hattan arayıp benim emrimde bulunan Bergama'daki 27 tank ve 10'dan fazla zırhlı aracı İzmir'e göndermemi emretti. Bu çok büyük bir güçtü. Kentte büyük zayiata neden olurdu. Bu nedenle bana böyle bir emir gelmediğini söyledim. Tümgeneral de bana göndermem konusunda baskı yaptı, hatta tehdit etti. Ben de bunun üzerine telefonu yüzüne kapattım" dedi. 
 
Ege Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in de tankları İzmir'de kentin çeşitli yerlerinde kamu kurumları önüne tehdit amaçlı bırakmayı planladığı ileri sürüldü. 
 
Tutuklı sayısı arttı
 
İzmir'de, darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonda gözaltına alınarak dün  adliyeye sevk edilen 42 askerden, ilk etapta 15'i tutuklandı, 4'ü serbest bırakıldı. Sorguları devam eden askerlerden, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te tatil yaptığı otele saldıran askerler arasında yer alan Hava Astsubay Selman Çankaya'nın da bulunduğu 23'ü de bugün tutuklandı. Darbe girişiminin ardından İzmir'de bugüne kadar tutuklanan asker sayısı 13'ü general ve amiral olmak üzere 51'e çıktı. Tutuklanan askerlerin isimleri şöyle:
 
"Albay Oksal Çelik, Albay Kemal Akın, Albay Enver Topal, Yarbay Kenan Boz, Binbaşı Savaş Kukul, Binbaşı Fatih Sarıçay, Yüzbaşı Kadir Erel, Kurmay Pilot Yüzbaşı Eser Birgül, Üsteğmen Akın Beltek, Teğmen Rıdvan Mencur, Hava Astsubay Selman Çankaya, Astsubay Taner Çakal, Astsubay Cihangir Özcan, Uzman Çavuş Erdem Çayır, Uzman Çavuş Ekrem Tekin, Askeri Hakim Rıfat Arslan, Askeri Hakim Oğuz Seğmen, Askeri Hakim Mustafa Ulupınar, Askeri Hakim Mesut Kayuntu, Askeri Hakim İhsan Hoş, Askeri Hakim Erol Körnes, Askeri Hakim Cüneyt Fıdır ve Mustafa Şahin."
 
DAHA ÖNCE DE 13 GENERAL VE AMİRAL TUTUKLANMIŞTI
 
İzmir'de darbe girişiminin ardından ilk olarak gözaltına alınıp adliyeye sevkedilen askerlerden; Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil, Bornova 57'nci Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, Amfibi Okullar Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Hakan Eser, Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ve Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez tutuklanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2016, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER