banner51

'Taksit Sınırı Dengeleri Bozabilir'

Şubat ayından itibaren kredi kartları ile yapılan alışverişlere taksit sınırlandırılması getirileceğini kaydeden İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, uygulamanın piyasalardaki dengeleri bozabileceğine dikkat çekti.

'Taksit Sınırı Dengeleri Bozabilir'
Mutlu, ‘Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan yönetmelikler  yurtiçi tasarrufların istikrarlı ve yüksek düzeyde tutulmasını, israfın azaltılmasını, en güvenilir ve kalıcı finansman kaynağı olan yurtiçi tasarrufların artırılmasını ve üretken yatırımlara yönlendirilmesini hedefliyor. Bu kapsamda da hazırlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı ile,  kredi kartlarında taksit uygulamasına farklı sektör kategorileri bazında ve çeşitli kredi türlerinde çeşitli sınırlar getirilmiştir.
 
Uygulamanın en fazla telekomünikasyon, akaryakıt,  gıda ve kuyumculuk alanlarında çalışan işletmeleri etkileyeceği görülmektedir. Çünkü bu kategorilerde, kredi kartı ile gerçekleştirilecek alımlarda taksit uygulanmaması öngörülmektedir.’ dedi.
 
Ana sektörler
 
Taksit sınırlamasını esnaf sanatkarlar açısından değerlendiren Zekeriya Mutlu, ‘İletişim sektörü, son yılların en hızlı gelişme gösteren ve Türk ekonomisine en fazla katkı veren sektörlerden birisidir. Örneğin yaşanan çağda cep telefonu artık lüks bir tüketim aracı değil, zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Dolayısıyla telekomünikasyon  günümüzde büyük önem kazanmıştır ve  cep telefonu alım satım ve servislerine ilişkin çok sayıda esnaf sanatkarımız bu sektörde faaliyet göstermektedir.  Cep telefonu alışverişlerinde kredi kartında taksitlendirmenin kaldırılması, alım gücü düşük tüketicilerin bu sektörde çalışan esnaf sanatkarlarımızdan olan alışverişlerini de minimum seviyeye düşürecektir.
 
Öte yandan gıda alanında da önemli sayıda esnaf sanatkar faaliyet göstermektedir. Gıda işi ile uğraşan üyelerimizin kredi kartı düzenlemesi ile iş potansiyelleri azalacaktır. 
 
Öte yandan esnaf sanatkarların toplumsal yaşamda hem üretici hem tüketici konumunda olduğu unutulmamalıdır. Gıda işi ile uğraşan ve işyerlerine toplu alım yapan pek çok üyemiz de kredi kartı kullanarak maliyetlerini taksitlendirmektedir. Bu sektördeki üyelerimiz yeni düzenleme ile hem iş kaybına uğrayacak, hem de mal alımındaki avantajlarını yitireceklerdir.
 
Tüm bunların yanısıra akaryakıt ve kuyumla ilgili harcamalarda da taksit uygulanmaması, bu sektörlerde de ciddi bir tedirginlik yaratmıştır.’ şeklinde konuştu.
 
Kayıtdışı körüklenir
 
Esnaf kesiminin israfa karşı olduğunu dile getiren Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Tüketimi tahrik eden ve insanların ödeme güçlerini aşan aşırı taksitlendirmeleri onaylamak mümkün değildir. Ancak Türkiye’de  uzun yıllardır kredi kartı ile yapılan satışların taksitlendirilmesi de bir alışveriş kültürü olmuştur. Daha önceden senet-bono karşılığı yapılan alışverişler yerine kredi kartı kültürü oturmuş, kayıtdışı ile mücadelede önemli kazanımlar elde edilmiştir.
 
Dolayısıyla uzun yıllardır uygulanan bir metodun bir anda bıçak gibi kesilmesi beraberinde bazı sakıncaları da getirebilecektir. Ekonomi çevreleri düzenlemenin bu hali ile kayıtdışı ticareti, haksız rekabeti ve kazancı, cihaz kaçakçılığını ve POS tefeciliğini  körükleyebileceğini  ifade etmektedirler.
 
Diğer taraftan küresel koşullarda gelişmekte olan ülkeler aleyhine ortaya çıkan gelişmeler ile ülke içindeki olumsuz beklentiler, 2014 yılı için konulan yüzde 4'lük büyüme hedefinin yakalanmasını zorlaştırmaktadır.  
 
Ekonomik konjonktürün yavaşlama eğilimine girdiği bir dönemde alınan bu kararlar talep daralması, üretimin gerilemesi ve işsizliğin artmasına da yol açabilecektir. Ekonomik veriler,  kararın, içeriği kadar, zamanlamasının da doğru olmadığı göstermektedir.
 
Netice itibarıyla,  düzenlemenin aceleye getirilmeden, meslek kuruluşlarının ve reel sektör temsilcilerinin de görüşleri alınarak yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz.’
 
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER