'Suyumuz Temiz, Rahatlıkla İçilebilir'

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Manisa’nın Gördes ilçesi ve köylerinin içme suyunda tespit edilen arseniğin, İzmir’in içme suyuyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını duyurdu.

'Suyumuz Temiz, Rahatlıkla İçilebilir'
Kamuoyunda yer alan “nikel madeni”ne ilişkin haberler üzerine “zorunlu” bir açıklama yapan İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’e içme suyu sağlayan Gördes Barajı’ndan alınan suların arıtılarak sisteme verildiğini ve düzenli olarak yapılan analizlere göre “içilebilir” olduğunu vurguladı.
 
Yapılan açıklamada, Gördes ve köylerinin suyunun yer altı kuyularından temin edildiği, İzmir kentine ise yüzeysel su kaynaklarından temin edilen baraj göl suyunun getirildiği ifade edilerek, “Gördes ve köylerinin su temini 2560 sayılı Kanununa göre İZSU Genel Müdürlüğü’nün yetki ve sorumluluk alanında değildir. Ayrıca Meta – Nikel Maden İşletmesi’nin işletme sahası ve tesisleri Gördes Baraj Havzası dışında yer almaktadır” denildi.
 
İZSU açıklaması şöyle devam etti:
 
“Gördes Barajı, Devlet Su İşleri tarafından Manisa bölgesi için tarımsal sulama ve İzmir kenti için de içme ve kullanma suyu amaçlı olarak planlanmış olup 129,6 milyon metreküp suyun 58,9 milyon metreküpü içme-kullanma suyu, 71,1 milyon metreküpü de sulama suyu olarak kullanılmaktadır. Gördes Barajı’ndan temin edilen su, 135.000 metreküp kapasiteli Sarıkız İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde arıtıldıktan sonra İzmir kentine içme ve kullanma suyu olarak iletilmektedir. 26 Mayıs 2011’de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alınan arıtma tesisinde, ortalama 1000 lt/sn su İzmir’e iletilmektedir. Gördes Baraj gölünden 2009 yılından itibaren ham su numuneleri alınmakta, İZSU ve Hıfzısıhha Enstitüsü’nde analizleri yapılmaktadır. Yapılan analizlerde ‘İçme Suyu Elde Edilen veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik’ hükümlerine göre, Gördes Barajı’ndan alınan su, ‘A1 basit fiziksel arıtma ile içilebilecek su’ kalitesindedir. İçmesuyu Arıtma Tesisi çıkış suları her gün alınan numunelerle kontrol edilmekte olup, analiz sonuçları İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe göre standartlara uygun, içilebilir, sağlıklı ve güvenilir su kalitesindedir. İzmir’de bulunan herkes, gönül rahatlığıyla şebeke sularını içebilir.”
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER