banner51

Susam'dan Yeni Yıl Ziyareti

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam, yılbaşı öncesi eğitime kazandırdığı okulda engelli öğrencilerle bir araya geldi.

Susam'dan Yeni Yıl Ziyareti
Orta ve ağır düzeydeki zihinsel engellilerin eğitim gördüğü Mehmet Ali Susam Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Susam, okul yöneticilerinden eğitimler hakkında bilgi aldı. Sınıfları tek tek dolaşarak öğrencilerle sohbet eden Susam, engelli gençlere kabiliyetlerini geliştirecek resim çantası ve malzeme takımı hediye etti.
 
Eğitimin her birey için en doğal ve en temel hak olduğunu kaydeden Susam, "Türk toplumunun engelli vatandaşlara daha duyarlı olması gerektiğine inanıyoruz. Bu okulu eğitime kazandırırken, Atatürk’ün ’Eğitimde feda edilecek bir tek ferdimiz yoktur’ anlayışı doğrultusunda hareket ettik. Yaşayan her birey için eğitim en temel haktır" dedi.
 
TOPLUMA KAZANDIRILIYOR
 
Merkezde özel eğitim programlarının uygulandığını belirten Mehmet Ali Susam, "Burada zor bir eğitim nitelikli bir kadro ile gerçekleştiriliyor. Engelli çocuklar sosyalleşme ve becerilerini geliştirme ana başlıkları çerçevesinde eğitiliyor. Okul açıldığından bu yana yaptığım ziyaretlerde, eğitime ilk başlayan genç ile mezun olan öğrenci arasında çok büyük farklılıklar olduğunu gözlemledim. Okul mezunları toplumla ve ailesiyle bağ kurabilme, kişisel gelişim sağlama gibi konularda önemli mesafeler kat ediyor. İçine kapanık okula başlayan genç, folklör oynayan, tiyatro yapan, insanlarla ilişkiye girebilen konuma ulaşıyor" diye konuştu.
 
Okulun Buca’da tek olduğunu belirten Susam, "Buca dışından da öğrenci kabul ediyoruz. Bu alanda daha çok okula ihtiyacımız var. Engelli çocuklar toplumda görünmüyor, evlerinde aileleriyle birlikte kendi kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Bu yönde farkındalık yaratacak, bu çocukların gelişmesini sağlayacak zihniyete ihtiyacımız var. Onların kendi kendilerine yetebilir hale gelmeleri, becerilerini geliştirmeleri toplumsal huzur açısından da gerekli. Toplumdaki her birey bu konuda sorumluluk hissetmeli, engelli gençlere ve ailelerine destek olmalıdır" dedi.
 
80 ÖĞRENCİ
 
2007-2008 öğrenim yılından bu yana faliyette bulunan okulda 7-21 yaş arası 80 öğrenci 12’inci sınıfa kadar eğitim görüyor. Eğitim merkezi 31 öğretmene, 9 derslik ve atölyeye sahip. Buca Yıldız Mahallesi’nde bulunan okul Menderes, Torbalı, Gaziemir gibi çevre ilçelerden de öğrenci kabul ediyor. Öğrencilere ücretsiz yemek ve servis imkanı sunuluyor. Okulda akademik derslerin yanısıra, müzik, resim, özbakım, toplumsal yaşam becerisi ve el sanatlarına yönelik yetenek dersleri de işleniyor. Öğrenciler günde 6 saat eğitim görüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER