Susam YSK Kararlarına Sert Çıktı

Yüksek seçim kurulu aldığı kararla, esnaf, ticaret, ziraat ve sulama birlik başkanlarının ve yöneticilerinin görevlerinden istifa etmeden belediye başkanlıklarına aday olamayacağını açıkladı. Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk partisi İzmir milletvekili Mehmet Ali Susam,’’ Bu karar örgütlü kesimlerin sesini kısmaktır’’ dedi.

 

Cumhuriyet halk partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam İzmir’de ki oda başkanları ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Susam, yüksek seçim kurulunun aldığı belediye başkanlığına aday olmak için bakanların istifasına gerek yoktur kararını eleştirdi.

Susam yaptığı açıklamada, ‘’yüksek seçim kurulu yayınladığı bir kararla yerel seçimlerde belediye başkanı ya da belediye meclis üyesi olmak isteyen oda başkanlarının başkanlıktan istifa etmesi gerektiğini söylemiştir. Bu karar pratik yaşamda deprem kenti olan İzmir’de jeoloji mühendisleri, mimarlar, inşaat mühendisleri, şehir plancıları odalarının başkan ve yöneticileri aday olamaz demektir.

Sağlık turizmini geliştirmeyi hedefleyen İzmir’de tabipler odası, diş hekimliği birliği ve eczacılar birliği başkan ve yöneticileri aday olamaz demektir. Yani bir kentin dinamiklerinin oluştuğu kurumların yöneticilerinin adaylığı alınan bu kararla engellenmiştir.

Buna karşın bakanlık mevkiinde görev yapan kişilerin görevlerinden istifa etmeden belediye başkanlığına aday olmalarının önü açılmıştır. Şimdi size soruyorum, bakanlar mı kamu kurumlarının kaynaklarını daha etkin kullanarak seçimlerde etkin rol oynar yoksa saydığım kuruluşların başkanları ya da yöneticilerimi kamunun gücünü daha etkin kullanır’’ diye konuştu.

Bu kanun değişikliği ve neticesinde ortaya konulan YSK kararları; demokrasiye, örgütlü topluma vurulmuş bir darbedir. Örgütlü kesimlerin sesini kısmak demektir. Bu kararların gözden geçirilmesi için anayasa mahkemesine dilekçe vererek başvurumuzu yaptık. Eğer buradan da bir sonuç alamazsak Avrupa insan hakları mahkemesine kadar konuyu götüreceğiz’’ diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER