Süryani Din Adamından Barış Çağrısı

21’inci İzmir Kitap Fuarı’na katılıp Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği’nin standında kitaplarını imzalayan Süryani din adamı Horiepiskopos Gabriyel Akyüz, İzmir’in kültürüne hayran kaldığını dile getirdi, terör olayları nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Kırklar Kilisesi Baş Papazı Gabriyel Akyüz, huzur ve barışın gelmesi için Allah ve insan sevgisinin esas olduğunu söyledi, barışın bir an önce gelmesini temenni etti.

Süryani Din Adamından Barış Çağrısı
 
Kültürpark’ta geçen 16 Nisan’da kapılarını açan 21’inci İzmir Kitap Fuarı’na İzmir ve çevre kentlerde yaşayanlar yoğun ilgi gösteriyor. Her gün birçok yazar ve sanatçıyı ağırlayan fuara Süryani din adamı Horiepiskopos Gabriyel Akyüz de katıldı. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği’nin standında kitaplarını imzalayan Süryani din adamı, İzmir kültürüne hayran kaldığını söyledi. İzmir’de çok sıcak karşılandığını ve kentin güzelliklerini gittiği her yerde anlatacağını belirten Horiepiskopos Gabriyel Akyüz, İzmir’in Türkiye’ye örnek bir il olduğuna dikkat çekti. Mardin’den geldiğini belirten Akyüz, "Süryani kültürü ve edebiyatını tanıtmaya geldim. Süryani edebiyatıyla ilgili panele katıldım ve yazdığım kitapları imzalıyorum. İzmir’e hayran kaldım. İzmir kültürü bütün Türkiye’ye yayılmasını her zaman isteyeceğim. İzmir, insanları, sevgisi, kültürü ve hoşgörüsüyle iyi bir örnek. İzmirliler bizi büyük bir sevgiyle karşıladı. Ben bunu hiç bir zaman unutmam ve her gittiğim yerde bunu anlatacağım" dedi.
 
HUZUR VE BARIŞ ÇAĞRISI YAPTI
 
Terör olaylarının yalnızca bazı bölgelerde yaşandığını bunun da en kısa zamanda bitmesini temenni ettiğini söyleyen Akyüz, "Bölgede yaşanan olaylar her yerde yaygın değil, bazı ilçelerde yaşanıyor. Kırsal kesimde olay yok. Herkes tedirgin olmasına rağmen barış, huzur ve güven içinde yaşıyor. Bu olayların bitmesini temenni ediyoruz. Dünya barışı ve bölgemiz için dua ediyoruz. Bölgemizin de barış ve huzura kavuşması için duacıyız. IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yaptıkları biliniyor. Ne diyeceğim, inancımız gereği ancak onlara dua etmemiz gerekiyor ki Allah onları ıslah etsin. Çünkü bizde intikam yoktur. Bizim kültürümüz Allah ve insan sevgisine, barışa dayalı. İncil’de, ’Kötülüğü iyilikle yenin’ diyor. Bundan dolayı yapacağımız hiç bir şey yok, onlar için dua edeceğiz. Umarım bu yanlış yoldan geri dönerler. Dünya barışı ancak iki ilke temeli üzerinde olur. Bu Allah ve insan sevgisidir. Bütün insanları bu iki ilkeyi uygulamaya davet ediyorum. İncil, ’Allah’ı tüm inancınla seveceksin. Komşusunu da kendin gibi seveceksin’ diyor. Zaten Allah ve insanı seven hiç kimse kötülük yapamaz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER