Suriyeli Anne Oğula İzmir'de Hırsızlık Şoku

Suriye’deki iç savaştan kaçıp 9 ay önce 12 yaşındaki oğlu Muhammed Rahmi ile İzmir’e gelen anne 40 yaşındaki Vefa Saraç, Agora semtinde kiraladığı tek göz odada hayata tutunmaya çalışırken bir de hırsızlık şoku yaşadı. Pasaport ve kimlikleri dahil evdeki eşyaların tamamının çalındığını söyleyen Vefa Saraç, ''Çok çaresiz kaldık'' dedi.

Suriyeli Anne Oğula İzmir'de Hırsızlık Şoku
 
Konak İlçesi Agora semtinde eski bir evin tek odasını kiralayıp oğluyla yerleşen Vefa Saraç fırsat buldukça bulaşıkçılık yaparken, oğlu Muhammed Rahmi de 60 lira haftalıkla bir terzinin yanına çırak olarak girdi. Ancak anne iş aramaya gittiği bir gün evlerine giren hırsız, pasaportlarını, kimlik kartlarını ve Suriye’den getirdikleri birikimlerini çaldı. Anne Vefa Saraç yaşadığı şoku şöyle anlattı:
 
"Sadece pasaport ve kimlik belgelerimizi değil evde ne bulsa götürmüş. Çok çaresiz kaldık. Çevredeki insanların getirdiği birkaç parça eşyanın üzerinde oturuyoruz. Oğlum evi geçindirmeye çalışıyor. 150 TL’lik kiramızı bile ödeyemiyoruz. Ev sahibi biz yokken evi başkasına kiraya vermesin diye ben evde bekliyorum, oğlum işe gidiyor. Haftada onun getirdiği 60 TL ile geçinmeye çalışıyoruz."
 
EŞİ ÖLMÜŞ, BÜYÜK OĞLUNUN BACAKLARI BOMBA İLE KOPMUŞ
 
Suriye’de iken hastanede hemşirelik yaptığını söyleyen anne Vefa Saraç, polis olan eşinin kalp krizi sonucu öldüğünü, savaşta patlayan bomba ile büyük oğlu 25 yaşındaki Nasır’ın bacaklarını kaybettiğini ve Suriye’de hala hastanede tedavi gördüğünü belirtti. Anne Saraç şunları söyledi:
 
"Onu da İzmir’e getirmek için Muhammed’i burada bırakıp Suriyeye geri döneceğim. Geceleri gözüme uyku girmiyor. Oğlum Muhammed için de üzülüyorum. Onun okumasını çok istiyorum fakat çalışmaktan başka çaresi yok. Bizim de kaderimiz böyle belirlenmiş. Savaş ve yoksulluk yetmiyormuş gibi bir de bu hırsız birikimlerimizi çaldı. Oğlumla birlikte İzmir’de yaşama tutunmaya çalışıyoruz."
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER