banner51

'Sülale Devri Bitecek'

İzmir'de, Vardiya Bizde Platformu'nun öncülüğünde çok sayıda siyasi parti ile sivil toplum örgütünün katılımıyla, Konak Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na bin kişi yürüdü. Yürüyüşte yeralan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Osmanlı'da Lale Devri vardı. Bunlarda sülale devri var. Ama sülale devri de bitecek, acıyı iktidar eğliyeceğiz" dedi.

Vardiya Bizde Platformu'nun öncülüğünde Konak Meydanı'ndaki 72'nci buluşmaya, çok sayıda siyasi parti ile sivil tolum örgütünden de destek geldi. Burada toplanan yaklaşık bin kişi, 9 yaşındaki İzim Akkuş'un Andımız'ı okumasının ardından yürüyüşe geçti. CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Balbay, Musa Çam ve Mustafa Moroğlu'un da destek verdiği yürüyüşte, protestocular, Konak Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunda üzerinde 'Hukuksuzluğa son, yurtseverlere özgürlük' pankartını taşıyan Mustafa Balbay ayrıca platform tarafından yılın sanatçısı seçilen Utku Erişik'e de plaket verdi.
 
TSK'YI İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTEDİLER
 
Cumhuriyet Meydanı'na gelen katılımcılara konuşan, kamuoyunda casusluk davası diye bilinen gizli bilgi ve belge bulundurma soruşturması kapsamında 15 ay tutuklu kalan Deniz Kurmay Albay Atilla Kaya, TSK'yı itibarsızlaştırmak için bu operasyonların yapıldığını söyledi. Oda TV davasında 18 ay tutuklu kalan Barış Terkoğlu ise "Yurtseverlere açılan davalar ayrı ayrı gözükse de aslında, bizler aynı ve tek davanın sanıklarıyız. Biz suç işledik, suçumuz büyük. ABD gemileri denizlerimizde rahatça dolaşabilsinler diye o komutanlar içeride şimdi. Gazeteciler, yolsuzlukları hırsızlıkları yazmasınlar diye tutuklandılar. Şimdi, hemen madem bunların hepsi kumpas; o zaman, içeridekiler hemen serbest kalsın. Kumpası kuranları hemen mahkeme önüne çıkartın ve tutuklayarak geleceklerini aldığınız bu kişilerin tüm haklarını iade edin" diye konuştu.
 
YENİDEN YARGILAMA, BOZULMUŞ AŞIN TABAĞINI DEĞİŞTİRMEK GİBİ
 
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise cezaevinde bulunduğu sırada Vardiya Bizde Platformu'na gönderdiği mektubun okunmasının ardından kürsüye çıktı. Konuşması sık sık 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganıyla kesilen Balbay, cezaevindeki yurtseverlerin direndiğini, onlardan bir çivi dahi sökülemediğini, '6 ay dayanamazlar' denildiğini ama onların 6 yıldır çürüyerek değil büyüyerek mücadele ettiklerini söyledi.
 
Hükümetin hazırladığı son demokratikleşme paketini de eleştiren Mustafa Balbay, "Bu ülkede müebbet hapis cezası bile üç hakimden ikisinin oyuyla veriliyor. Ama bir işadamının malına ancak bu üç hakimin onayıyla el konulabilecek. Bu madde bile yapılmak istenen demokratikleşme paketiyle neyin amaçlandığını ortaya koyuyor. Bunlar 'durmak yok yola devam' diyorlardı. Şimdi bunu değiştirdiler. 'Durmak yok, yolmaya devam' diyorlar. Artık Türkiye'de hiçbir şeyi gizleyemiyorlar. Sülale boyu yaptıkları tapuları ortaya çıktı. Osmanlı'da Lale Devri vardı. Bunlarda da sülale devri var. Ama nasıl o devir bittiyse, sülale devri de bitecek, uzun sürmeyecek. Bunun yanında yeniden yargılama kokmuş aşın tabağının değiştirimesi gibidir. Cezaevindeki tüm yurtseverler hemen serbest bırakılmalıdır. Tüm yurtseverler serbest kalmadan kendimi özgür hissetmeyeceğim. Artık korkunun ecele faydası yok. Bu devran bozuldu ve bundan sonra da bu devranı birlikte yapacağız. Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz. Hep beraber hedef ortaklığını öneriyorum. Hepimizin toptan puanı bizi, zafere götürür. Acıyı iktidar eyliyeceğiz" dedi.
 
Kouşmaların ardından vatandaşlar dağıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER