Su Zammında Flaş Gelişme: Başkan Harekete Geçti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu su zammı nedeniyle gelen tepkiler üzerine zam oranını düşürmek için harekete geçti.

Su Zammında Flaş Gelişme: Başkan Harekete Geçti

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde suya yüzde 21 oranında yaptığı zam oranı içerisinde yer alan kendi inisiyatifi yüzde 7’lik pay nedeniyle tepkiler gelince çalışma başladı. İZSU’da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sunulmak üzere yeni indirim formülleri gündeme gelirken Büyükşehir Belediyesi yüzde 7’lik zammı ya geri alacak ya da rakamı oldukça aşağı bir miktara çekecek.
 
İzmir’de tartışmalara neden olan su zammı ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘maliyet yüksekliğini’ gerekçe gösterirken muhalefet cephesi AK Parti’den ise Ankara ve İstanbul karşılaştırmalı sert açıklamalar gelmişti. Ege Çevre ve Kültür Platformu Avukatı Arif Ali Cangı’nın açtığı davayı kaybeden İZSU Genel Müdürlüğü daha önce yaptığı zam nedeniyle aldığı 38 milyon TL’yi geri ödüyordu. Dava konusu olan ve açılan davaların kaybedilmesine neden olan K Formülü’ndeki kira, haberleşme, araç bakım-onarım ve inşaat maliyetlerini çıkartarak yeniden suya zam yapan belediye gelen tepkilere kayıtsız kalamadı. Muhalefet cephesi ve kamuoyundan gelen tepkiler üzerine yeni bir çalışma başlatıldı. Vatandaşın zam nedeniyle cebine yansıyan artışı azaltmak için yeni formül oluşturuldu. Belediye maliyetleri çıkarttıktan sonra kendi isteğiyle koyduğu yüzde 7’lik zammı telafi edecek.

Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri çeşitli formüller üzerinde çalıştıklarını söyledi. Belediyenin elektrik ve diğer yatırım maliyetleri nedeniyle kendi kararı ile aldığı yüzde 7’lik oranın düşürüleceğini belirten yetkililer, “Su faturasına yansıyan bizden kaynaklanan paylarda indirim yaparak aldığımız zammı azaltacağız. Tamamen zammı silmek ya da indirmek üzerine çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi gelen tepkiler üzerine su zammı için elektrik fiyatlarındaki artışı gerekçe göstermişti. Belediye yaptığı açıklamada, “Türkiye nüfusunun sadece yüzde 5’ine sahip olmasına rağmen, ülkemizdeki toplam ileri biyolojik arıtma kapasitesinin yüzde 25’inin İzmir’de olması, ciddi bir enerji ve kimyasal madde maliyetini de beraberinde getirmektedir. Kanalizasyon şebekesi üzerinde atıksuyu terfi eden toplam 96 adet pompa istasyonunun 24 saat süreyle çalıştırılması da, ciddi oranda artan elektrik fiyatları nedeniyle yine önemli bir maliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ay içinde temelini attığımız 61 milyon 500 bin liralık çamur çürütme kurutma tesisi, Çiğli’deki 4. faz, yüzülebilir körfez hedefine yönelik olarak satın aldığımız gemi, makine ve ekipmanlar, ­ Gördes suyunu arıtacağımız Belkahve’deki temiz su arıtma tesisi, yeni arıtmalar, Büyükşehir’e sonradan bağlanan ilçelerimizin çok ilkel durumda olan su ve kanalizasyon şebekelerinin yenilenmesi gibi gerçekleştirilen ve planlanan yeni yatırımlara kaynak yaratmak için, İZSU’nun elinde söz konusu fiyat düzenlemesinden başka argüman bulunmamaktadır” ifadeleri kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER