banner51

Stat Polemiği Sürüyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Stadı'nın Çiğli Selçuk Yaşar Tesisleri'nin karşısındaki araziye yapılabilmesi için getirdiği öneriyi "Şark kurnazlığı" olarak niteleyen AKP İzmir Milletvekili Aydın Şengül'e "Biz kentin önemli bir sorunu çözülsün diye, kafamızda hiçbir hesap olmadan, samimi bir formül ortaya koyduk. Aydın Bey'in uzmanlık alanı olan Şark kurnazlığına bizim aklımız ermez" diye yanıt verdi.

Stat Polemiği Sürüyor!
Başkan Kocaoğlu dün yaptığı açıklama ile Karşıyaka Stadı konusunda gelinen çıkmaza son vermek için yeni öne getirmişti. Kocaoğlu, Çiğli Selçuk Yaşar Tesisleri yanındaki belediyeye ait beş dönümlük araziyi devretmeye, buradaki 40 dönümlük belediye tahsisli hazine arazisindeki tahsis hakkından vazgeçmeye hazır olduklarını bildirmiş, stadın buraya yapılabileceğini açıklamıştı. Kocağlu bunun için tek şartın Örnekköy'deki stat arazisinin kendilerine ESHOT otobüs garajı olarak kullanılmak üzere tahsis edilmesini istemişti. Bu açıklamadan kısa süre sonra Ak Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Kocaoğlu'nun şark kurnazlığı yaptığını 5 dönümlük araziyi verip 35 dönüm araziyi almaya çalıştığını önesürmüştü.
 
Kocaoğlu Şengül'e yazılı metinye yanıt verdi. Kocaoğlu yazılı açıklamasında şunları dilegetirdi,
 
"Karşıyaka'nın bir an önce stadına kavuşması için bu öneriyi getirirken, Çiğli arazisindeki garaj yapım çalışmalarını da durdurdum. Eğer Örnekköy'deki arazi verilirse, garajı orada kuralım, buraya da stat yapılsın dedim. Sadece akşamları otobüsleri koyacağımız bir yer talep ettim. 'İzmir Milletvekili' sıfatını taşıyan birisine, bu samimi önerimizi 'kurnazlık' olarak nitelendirmesini hiç yakıştıramadım. Bazıları unuttuğu için hatırlatmakta yarar görüyorum: 'Bir bölümü Büyükşehir'in tapulu malı olan, bir bölümü de kendisine -garaj yeri olarak- tahsisli Hazine arazisine stat yapılsın, otobüs garajını da Örnekköy'e taşıyalım' önerisini masaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüzde 100 bu devletin kurumudur. Bakanlıklar nasılsa, Büyükşehir Belediyesi de odur. Talep edilen arazi de kente hizmet için kullanılacaktır, ticari bir faaliyet ya da şahsi bir iş için değil! Aydın Şengül, bu talihsiz açıklamasıyla İzmir'e ve İzmirlilere nasıl baktığını açıkça göstermiştir. Bize 'Şark kurnazı' yakıştırmasını yapanlar, önce geçmişlerine bakmalıdır. Kendisine tavsiyemiz, işi sulandırıp top çevirmek yerine, başka kentlerde devasa stat yatırımları gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, İzmir'in statlarını neden yapmadığı konusunda kafa yorması ve harekete geçmesidir. Sayın Şengül, siyasi ikbali için Aziz Kocaoğlu'nu hedef almanın doğru bir tercih olmadığını da artık bilmelidir. Tarihte bunun örnekleri çoktur."
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER