Spor Malzemeleri Büyükşehir'den

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart’tan sonra hizmet sınırlarına dahil olan 9 yeni ilçedeki okulları da sahipsiz bırakmadı. İlk etapta 4 ilçedeki 48 okulun spor malzemesi ihtiyacı karşılandı. Kalan 5 ilçedeki dağıtımlar da önümüzdeki günlerde başlayacak.

Spor Malzemeleri Büyükşehir'den

İzmir Büyükşehir Belediyesi, maddi imkansızlıklar nedeniyle spor malzemesi temin edemeyen devlet okullarına da destek oluyor. Öğrencilerin beden eğitimi dersleri için ihtiyaç duyduğu malzemeler okullara teslim edilerek hem farklı okullardaki öğrenciler arasında fırsat eşitliği yaratılıyor, hem de çocukların fiziksel gelişimlerine katkı sağlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen “İhtiyaçlı Okullara Spor Malzemesi Yardımları Projesi” kapsamında, bu yıl Büyükşehir sınırlarına yeni bağlanan ilçelerdeki okullara ağırlık veriliyor. İlk etapta Kiraz, Kınık, Beydağ ve Dikili ilçelerindeki 48 okulda malzeme dağıtımı gerçekleştirildi. Temsili dağıtım töreni, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan’ın katılımıyla İzmir Ticaret Borsası İlköğretim Okulu’nda düzenlendi.

Proje kapsamında branş topları, voleybol filesi, satranç panosu, ağırlıksız piramit satranç, sağlık topu, şort-tişört, eşofman, şapka, badminton takımı, masa tenisi masası, masa tenisi raketi-topu, cimnastik minderi, trafik hunisi, işaret çanağı, slalom takımı, antrenman yeleği, top taşıma filesi, basketbol filesi, futbol-basketbol-voleybol forma şort takımı ve benzeri malzemeler okullara teslim edildi. Önümüzdeki günlerden itibaren Karaburun, Çeşme, Tire, Ödemiş ve Bergama ilçelerindeki okullara yönelik malzeme dağıtımlarına başlanacağı belirtildi.

Badmintondan sonra sıra “bocce”de

İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yıl yeni bir spor branşının tanıtılmasına katkı sağladığı proje çerçevesinde önceki yıllarda badminton sporunun yaygınlaştırılması için yatırımlar gerçekleştirmişti. Önümüzdeki yıldan itibaren de okulların bocce branşıyla tanıştırılmaları hedefleniyor.

Bocce nedir?

Bocce sporunun kökeninin Anadolu'ya dayandığı ve MÖ 5000 yıllarında oynandığı tahmin edilmektedir. İlk çıktığı yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanmaktadır. Bugünkü şekliyle, ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve “bocce” adını da Romalılardan almıştır. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. Günümüzde çok popülerliği artan Bocce, büyüklerin misket oyunu olarak da bilinmektedir Oyundaki amaç, yuvarlanarak atılan topların hedef topa yakın olmasını sağlamak. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alır ve 15 puan alan oyuncu oyunu kazanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER