banner9

Sosyal Medyada Kampanya Başlatıldı

1 Kasım'daki genel seçimler öncesi İzmir, her iki bölgede de 3 olan kontenjan vekil sayısının 1'e düşürülmesi için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

Sosyal Medyada Kampanya Başlatıldı
Uluslararası sanal kampanya platformu change.org'da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na hitaben başlatılan "İzmir'de her iki bölgede kontenjan milletvekili sayısının 1'e düşürülmesi" adlı kampanya, büyük ilgi görüyor. Kampanyayı sadece change. org'da yaklaşık 7 bine yakın kişi beğenirken 500'e yakın kişi imzaladı. Her imza sonrasında CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na bilgi maili atılırken yine aynı platform üzerinden 770 civarında paylaşım yapıldı. Diğer sosyal medya grupları ve bu platformda yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık 200 bin kişiye ulaşıldığı belirtildi. 
 
Kampanyaya katılanlar yaptıkları yorumlarda kontenjan sayısının düşürülmesi durumunda CHP'nin İzmir'deki oyunu büyük oranda artıracağını iddia etti. 7 Haziran'da kontenjan sayısının tartışıldığını, CHP Genel Merkezi'nin de sayıları düşürmek için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuruda bulunduğu, ancak başvurunun listelerin verilmesi sonrasında yapılması nedeniyle bu fırsatı kaçırdığına vurgu yapıldı. Vatandaşlar "Bu kez sesimize kulak verin" çağrısı yaptı. 
 
Kampanyanın Kılıçdaroğlu'na hitaben yazılan tanıtım metninde 7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP'nin İzmir'deki oylarında anlamlı bir artış olmadığı ve bir önceki dönem 13 olan milletvekili sayısının 12'ye indiğine dikkat çekildi. AKP'nin de yüzde 12'lik bir kaybının olduğu, onun da milletvekili sayısının 11'den 8'e düştüğü belirtilirken şöyle denildi: "Biz Cumhuriyet sevdalıları olarak; 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi bir demokrasi şölenine dönüşen ve tabanda büyük bir heyecan yaratan önseçimleri son derece önemsedik. Bu nedenle önseçimde seçilerek aday listelerine girmiş milletvekili adaylarının İzmir'de CHP'ye yakışır şekilde yüzde 50'yi aşan bir oy oranıyla 16-18 milletvekili sayısına ulaşılabilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı sergiledik. Ne var ki seçimlerden alınan sonuçlar, kentimizde CHP'nin hakettiği başarıya ulaşamadığını açıkça göstermektedir. Bu sonucun alınmasında CHP Yönetimi'nce belirlenen kontenjan sayısının fazla olmasının etkisi olduğunu seçim çalışmalarımızda üzülerek gözlemledik. Tanımadıkları adayların ön sıralara yerleştirilmesi ile kendi çaba ve tercihleri sonucunda seçmiş oldukları adayların arka sıralarda yer bulmasının parti örgütü ve tüm seçmen tabanında motivasyon azalışına neden olduğunu, seçim çalışmalarında verilen tepkilerle yine üzülerek izledik."
 
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2015, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER