'Sonuçları Kararsızlar Belirledi'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Erdal Aksünger, BEN TV Ana Haber Bültenine konuk oldu. Aksünger, CHP'nin 1 Kasım seçimlerinde aldığı oy oranını değerlendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Erdal Aksünger, BEN TV Ana Haber Bültenine konuk oldu. Aksünger, 1 Kasım seçimlerinde alınan yüzde 25'lik oy oranını değerlendirdi. Bunun sebeplerinin araştırılması gerektiğini belirtti. 
 
Sonuçlar sürpriz oldu
 
Aksünger, ''AK Parti'nin yüzde 49 alacağını kimse beklemiyordu. Kendileri bile yanıldı. Son konuşmalarda AK Parti bile oy oranını yüzde 42-43 diye tahmin ediyordu. Beklenenin üzerinde bir oy aldılar. Sosyolojik olarak açıklamak zor. 7 Haziran'ın ardından yaşanan Ankara'daki patlama ve terör sürecini halka iyi yutturdular. Mitinglerin iptal edilmesi, Erdoğan'ın meydanları kullanması, verilen şehitler ülkenin üzerinde bir travma yarattı. Hiç memnun olmayacağımız bir sonuç çıktı. Herkes yeniden tekrar oturup sonuçları değerlendirmeli'' dedi.
 
Halka güzel yutturdular
 
Aksünger, ''MHP'nin uzlaşmaz tutumu halk tarafından notlandı. Masaları devirenler, terörü yaratanlar belliydi ama akan kan'dan başkalarını sorumlu tuttular bunda da başarılı oldular. Aksünger, ''Türkiye hiç bir zaman görmediği kadar terör grupları ile baş başa kaldı. IŞİD çıktı. Böyle bir yapı içeriye sızdı. İktidar terörü değil istikrarsızlığın kayıplara yol açtığını iyi yutturdu milletimize''dedi. 
 
Bir hafta kala kararsızların oranı yüzde 12 oldu
 
Erdal Aksünger, ''CHP oyunu korudu. Oyunu arttırdı demiyelim 0.4-5'lik artışı artış olarak görmüyorum. Bizim beklediğimiz yüzde 27-28 idi. MHP'nin oylarının gerileyeceği zaten belliydi. Ama HDP'nin çok oy kaybetmesi ilginç.Seçime bir ay kala kararsızların oranı yüzde 4'e 5'e inerdi. Son bir hafta kala verileri elimize aldığımızda kararsızların sayısı yüze 12 idi. Bence irdelenmesi gereken konu bu. Bizimde bariyer 27-28 idi. MHP'nin oyunun gerieleyeceği belliydi. HDP'nin ki ilginç geldi'' diye konuştu. 
 
Olağanüstü kurultay olmayacak
 
Aksünger, ''Avrupa'da sol da sağ da sosyal demokrat Türkiye'de ise Sağ ya milliyetçi ya muhafazakar bizde biraz takım tutma hesabına benziyor parti tutmak. Genel Başkanlığa adaylık CHP'nin parti içi demokrasini tecelli ettirecek. Olağan üstü kurultay talepleri dört seçimi yaşayan delegelerin muhalefet olacağını düşündüklerinden ama Olağan Kurultay Ocak'ta yapılacak. Adaylık olmasını çok doğal karşılıyorum. Lider tartışması varsa bunu yüreklice ortaya koymamalılar. Ama aday olan arkadaşlarımız partinin politikalarına ilişkin birşeyler ortaya koymuyorlar. Acaba bu yüzde 25 bir karaya oturmamıdır düşünmemiz lazım'' dedi. 
 
Eğitim artarsa oyumuz artıyor
 
Aksünger, ''İlkokul mezunlarının çoğunluk olduğu bölgelerde AK Parti oyları katlanıyor. Üniversite mezunlarının olduğu yerlerde ise CHP oyunu arttırıyor. Bizim oyumuzu arttırmamız eğitim seviyesine bağlı. Şuan yetişen çocuklarımız dünya ile yarışmaz çünkü pragmatik eğitim alıyorlar. Eğitim sistemini yeniden gözden geçirmeliyiz. Başkanlık sistemi ile ilgili HDP'nin erdoğan'ı kutsallaştıracak bişey içine gireceğini sanmıyorum. Mecliste çıkarılan torba yasa ile hiçbir kanun doğru çıkmadı bundan sonrada keyfe keder çıkacağına inanıyorum. AK Parti alt yapı oluşturup başkanlık sistemi için referandum isteyecektir. İzmir örgütü zaten Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekliyor. Balbay'ın adaylığı sorun çıkarmaz. Önümüzde kongreler var göreceğiz. İzmir il başkanlığı içinde ciddi bir yarış bekliyorum'' diye konuştu. 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER