Soma'da Acılar Tazeliğini Koruyor

Soma'da şehit madencilerin yakınları tarafından Soma 301 Derneği açıldı. Derneğin açılışında duygusal anlar yaşanırken, ailelerin yanında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu vardı.

Soma'da Acılar Tazeliğini Koruyor

Burak Cilasun / Ben TV

Manisa Soma'da 2014 yılında yaşanan faciada hayatını kaybeden maden şehitlerinin anısına Soma 301 Derneği açıldı. Derneğin açılışına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Küçük Kulüp Başkanı Emre Sarıgedik ve şehit madencilerin yakınlarıyla birlikte Somalılar katıldı.

Acıların dün gibi hissedildiği Soma'da yitirilenlere olan özlem nedeniyle buruk bir şekilde gerçekleştirilen açılışta Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, yaşanan trajediye dikkat çekerek, "Buna iş kazası diyemeyiz." dedi. Facia sonrası TBB olarak bağış kampanyası yaptıklarını ve elde edilen gelirle şehit madencilerin anaokulu çağındaki 33 çocuğunun eğitim masraflarının üniversiteye kadar giderileceğini belirten Feyzioğlu "Yeryüzünden Mektuplar" adlı kitaba ilişkin de bilgi verdi. Şehit madencilerin yakınları tarafından kaleme alınan kitabın 2 bin adet basılacağını söyleyen Feyzioğlu, bunun bir koleksiyon kitabı olacağının altını çizdi. 

"Maden şehitlerinin aileleriyle dayanışmayı sürdüreceğiz"

Feyzioğlu ile birlikte Soma'ya giden Küçük Kulüp Başkanı Emre Sarıgedik de Ben TV'ye Soma'da yaşadıklarını anlattı. Sarıgedik, "Soma'da yaşanan dram henüz sıcakken herkes oradaydı. Aradan geçen yıllar içinde maden şehitleri de, aileleri de ne yazık ki unutulur oldu. İnsanlar Soma'yı unuttu ama Somalılar yaşanan acıyı hiç unutmadı. TBB Başkanı Sayın Feyzioğlu ile birlikte burada olmak, ailelere bir nebze de olsa moral vermek hayatımdaki en duygusal anlardan biridir. Sayın Feyzioğlu'nu Somalıların artık ailelerinden biri gibi görmeleri çok önemli. Bir siyasetçiye gösterilmeyen ilgi Feyzioğlu'na gösteriliyorsa bunu oturup düşünmek lazım. Burada açılan Soma 301 Derneği'ni çok önemsiyorum. Şehit yakınlarına ulaşmak isteyen duyarlı vatandaşlarımız için çok doğru bir kanal olacağına inanıyorum. Gülsüm ana başta olmak üzere bizi ağırlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Küçük Kulüp olarak bugüne kadar gücümüz yettiğince Soma'da şehit yakınlarının yanında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Tüm duyarlı vatandaşlarımızı Soma ile dayanışmayı sürdürmeye davet ediyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER