Sokak Kedileri Artık Üşümeyecek

Karşıyaka Belediyesi, sosyal belediyecilik uygulamalarında sokak hayvanlarını da unutmuyor. Hayata geçirdiği projelerle sokakta yaşayan ya da terk edilen hayvanlara sahip çıkan Karşıyaka Belediyesi, sokak kedilerini de ev sahibi yaptı.

Sokak Kedileri Artık Üşümeyecek
Soğuk kış gecelerinde sokakta yaşayan kediler için yaptırılan evler Tay Park’ta düzenlenen törenle hayvan severlere dağıtıldı. Törende konuşan Belediye başkanı Cevat Durak, “ Sokaklarda yaşayan kedi ve köpekleri görünce başını okşayıp, bir kerelik su vermek yeterli değil. Onların güvende olması gerekir” diyerek, hayvan severlerden, kedi evlerine sahip çıkmalarını istedi. 
 
Belediye Başkanı olduğunda Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün sadece bir odada uygunsuz ortamda hizmet verdiğini, bugünkü Geçici Hayvan Barınağı olan yerde de bir gönüllünün atılmış koltuklar üzerinde sokak kedi ve köpeklere yardım etmeye çalıştığını belirten Başkan Durak “ Bugün yaklaşık 700 sokak hayvanına barınağımızda sahip çıkıyoruz. Ancak yetmiyor, daha fazla hizmet etmeliyiz. Karşıyaka Belediyesi olarak yeni yer hazırlıyoruz, önümüzdeki süreçte daha uygun yerimiz olacak” diye de ekledi. 
 
Karşıyaka’da yaklaşık 40 bin civarında kedi ve köpeğin olduğunun altını çizen Başkan Durak, “Hayvanseverlik doğayı da korumayı gerektirir. Evlerinde hayvan besleyen hemşerilerimiz, sokakların ve parkların kirlenmesine izin vermemeli” çağrısında da bulundu. 
 
Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün çok yoğun çalışmalar içinde olduğunu belirten Başkan Durak, “Ekiplerimiz çevremizdeki ilçelere de destek oluyor. İl Koordinasyon Kurulu’nda İzmir için de katkı koyuyoruz“ dedi. 
 
Tören’de hayvan severler, Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından malzemeleri hazırlanan kedi evlerinin bir kısmını kendi elleriyle yaptı. İlk gün yaklaşık 150 adet dağıtılan kedi evlerinin sayıları arttırılıp, uygun olan parklara ve mahalle aralarındaki boş alanlara konulacak.         
 
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER