banner9

'Siyasetin Dilini Kadınlar Değiştirecek'

İzmir'de Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, siyasetin erkek gibi yapılmasından rahatsız olan kadınların bu alandan çekildiğini öne sürerek, kadınları mücadeleye çağırdı. Pekdaş, “Bu konuda biraz istikrarlı şekilde istemek lazım. Kaybede kaybede kazanmayı da öğreneceğiz. Bu alanı boş bırakmayalım. Bu alanın kadınlara ihtiyacı var. Siyasetin dilini ve yapılış biçimini kadınlar değiştirecek" dedi.

'Siyasetin Dilini Kadınlar Değiştirecek'
İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi’nde konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, siyaseti sadece parlamentoda ve siyasi partilerde yapılmadığını, meslek odaları, sivil toplum kuruluşlarında da siyaset olduğunu belirterek, “Oralarda kadının durumu daha da kötü. İlk kadın baro başkanı olmamın bana ciddi katkıları oldu. Sorumluluk arttığı sürece kendinizi ifade etmeyi öğreniyorsunuz. Siyasette sayımız istatistikte hata payı kadar. İktidar sahipleri iktidarı kolay kaybetmek istemezler ama buna karşı mücadelenin istikrarlı şekilde yılmadan verilmesi gerekir. Biz kadınlar ayakları yere basan mücadeleci insanlar olmamıza rağmen siyasetin bu şeklinden rahatsız oluyoruz ve o alanda mücadele vermeyi kendimize yediremeyip çekiliyoruz. Çünkü kuralları erkekler belirliyor. Oysa biz çoğaldıkça siyasetin yapılma biçimi dili de değişiyor. Ben çok yere aday oldum, çok kaybettim. Balçova Belediye Başkan aday adayı idim, kaybettim. Meclis üyesi adayıydım, kaybettim. Baroda üç seçimi kaybettim dördüncü seçimde başkan oldum. Bu konuda biraz istikrarlı şekilde istemek lazım. Kaybede kaybede kazanmayı da öğreneceğiz. Bu alanı boş bırakmayalım. Bu alanın kadınlara ihtiyacı var. Siyasetin dilini ve yapılış biçimini kadınlar değiştirecek. Geçekten zor ama bu zorluklara kadınlar dayanabilecektir. Türkiye’de siyasetin demokratikleşmesi kadınlar sayesinde olacaktır. Tüm kadınları siyasete davet ediyorum." dedi.
 
İzmir’de 410 tüccar kadının üye olduğu Ticaret Odası İş Kadınları Konsey Başkanı Asuman Nardalı, kadınların birbirinden alışveriş yaptığını söyledi. Kadınlar, toplantıda Hürriyet Ege Yazarı Ayçe Dikmen’in hazırladığı 30 dakikalık “Ege’nin öncü kadınları" belgeselini izledi.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER